A diósgyőriek 1973 tavaszán nyolc, az első osztályban eltöltött szezon után a másodosztályban találták magukat. Preiner Kálmán vezetőedző a kiesés ellenére maradhatott posztján. A vezetőség azonnali visszajutást remélt a csapattól.
Vass László és Sikora Ferenc befejezte az aktív játékot, Salamon Józsefet pedig több élvonalbeli együttes is hívta. Ennek ellenére a játékoskeretben nem történt nagy mozgás. A másodedző pozícióban változás történt, a Salgótarjánból érkező későbbi sikerkovács, Szabó Géza ült le a kispadra.

- A csapatot együtt tartottuk, próbáltuk visszaállítani az egészséges hangulatot - nyilatkozta Preiner Kálmán, a Diósgyőr vezetőedzője az Észak-Magyarország napilapnak. - Jött az átigazolás. Ahogy haladt az idő, láttuk, hogy nem tudjuk elérni erősítésben -, amit terveztünk.
- A mai napig 36 foglalkozást tartottunk a mérkőzésekkel együtt - folytatta Preiner Kálmán. - Négy nemzetközit és négy hazait játszottunk, illetve a jugoszláviai túra után (az LMTK- val) még egyet. Felkészülésünk azt szolgálta, amit az NB I. tapasztalatai alapján javítani kell. Problémáink: középpályás játékunk nem ütötte meg az első osztályú szintet, támadójátékunk gólképtelen volt. Ezt próbáljuk javítani azzal, hogy kombinált felkészülést folytatunk, melynek lényege a gyors, dinamikus edzés. Fokozottabb intenzitás.

Pekó (új igazolás)

A szezon augusztusban kezdődött, a MÁV DAC volt az ellenfél. A hazaiak 2-0-ra legyőzték a győri csapatot. A következő három mérkőzésen is győzött a DVTK, sorrendben a Szolnoki MTE, a Dunaújvárosi Kohász és az Egri Dózsa ellenében, utóbbi kapuját a nagyszerű napot kifogó Csank János védte.

Négy győzelem után szeptemberben jött az első botlás, az addig nyeretlen Budapesti Spartacus győzte le 2-1-re a listavezető miskolciakat a fővárosban. A vereség ellenére a DVTK a tabella élén maradt.

A Pénzügyőr elleni hazai győzelem után a Kossuth KFSE vendégeként Szentendrén szenvedett vereséget a Diósgyőr (0-1). A Várpalota és az Oroszlány elleni egy-egygólos győzelem után Oroszlányban szenvedték el az őszi szezon utolsó fiaskóját a piros-fehérek (0-2).

A következő fordulóban igazi rangadóra kerül sor, hiszen a listavezető a második helyezett Kecskeméti SC csapatát fogadták. A mérkőzés remek játékot és kiütéses hazai sikert hozott.

Diósgyőri VTK - Kecskeméti SC 5-0 (4-0)

Diósgyőr, 3000 néző. V: Müncz.
DVTK: Veréb - Kovács, Hajas, Hajdú, Gál, Váradi, Udvarev, Salamon, Egri, Tatár, Görgei. Edző: Preiner Kálmán.
KSC: Winter (Hasenauer, a 16. percben) - Oláh, Diószegi, Herbály, Ónodi, Botka. Oskolás, Kiss II (Koós, az 55. percben), Kókai, Kreidli, Molnár. Edző: Dezsőfi Ferenc.

A Népsport így tudósított az eseményekről:
14. perc: Kovács jól ívelte középre a labdát, s Egri fejjel a meglepett kapus mellett a jobb alsó sarokba juttatta, 1-0.
16. perc: Salamon jó ütemben érkezett a beívelt labdára, és közelről a hálóba rúgta, 2-0.
33. perc: Udvarev a bal kapufát találta el, ahonnan a labda Görgei elé perdült, aki nagy erővel a léc alá bombázott, 3-0.
36. perc: Váradi nagyszerű labdát ívelt előre. Salamon és Hasenauer futott rá. Salamon egy ütemmel megelőzte a kapust és mintegy 14 méterről az üres kapuba továbbította a labdát. 4-0.
59. perc: Oláh az alapvonal közelében felvágta Tatárt. A megítélt 11-esből Gál a jobb alsó sarokba lőtt, 5-0.
66. perc Salamon 30 méteres bombalövése után a felső lécen csattant a labda.

- Az NB I/B rangadóján egy percig sem volt vitás a hazaiak győzelme - foglalták össze a látottakat. - A DVTK az idény legjobb játékát nyújtva, tetszetős támadásokkal szinte kapujához szögezte a kecskeméti együttest az I. félidőben. Szünet, után alábbhagyott a diósgyőriek lendülete, de még ebben az arányban is megérdemelték a győzelmet. Jó: Hajas, Váradi, Salamon, Egri, ill. Oláh, Diószegi, Molnár.

A szezonban ezen a mérkőzésen állt először Veréb György a DVTK kapujában. Érdekesség, hogy a bajnokságot remekül kezdő kecskemétiek végül kiestek az NB I/B-ből...

A nagy győzelem után három döntetlennel folytatták a bajnokságot, ennek ellenére az éllovas pozíciót meg tudták őrizni, ahogy az őszi idény során mindvégig. A hajrában két győzelem következett (Ganz MÁVAG, Szekszárd), majd egy debreceni döntetlennel zárták a szezon első részét (2-2). A listavezető DVTK három pont előnnyel "telelt" a második, Szolnoki MTE előtt.

A tavaszi szezon február 24-én kezdődött a Debreceni VSC elleni mérkőzéssel (2-0). A győzelem után viszont komoly törés következett a csapat játékában, három mérkőzésen nyeretlen és gólképtelen maradt a Diósgyőr. Békéscsabán 11 000 néző előtt szenvedett vereséget a piros-fehér gárda, de ez nem került az első pozíció elvesztésébe.

A következő 12 mérkőzésen azonban már nem szenvedett vereséget a vasgyári alakulat, ez a sorozat megnyitotta az utat számukra a legmagasabb osztály felé. A tucatnyi mérkőzésen nyolc győzelem mellett négyszer hagyták el döntetlennel a pályát a miskolciak.

Például Komlón is, ahol a második félidő elején idősebb Dárdai Pál büntetőből szerzett góljával már kétgólos előnybe került a hazai csapat, de a diósgyőriek azonban nem adták fel, Udvarev és Horváth góljaival egyenlítettek. Egerben is hasonlóan alakult a mérkőzés. A hazaiak két góllal vezettek már a félidőben, amit a vendégek a második félidőben remek játékkal egyenlítettek ki.
Eljött a 32. forduló, ahol a vasgyáriak győzelmük esetén már biztosan feljutó helyen végeztek volna, egy szerencsésen alakuló komlói mérkőzéssel pedig a bajnoki cím is megszerzése sem tűnt lehetetlennek.

Diósgyőr - Bp. Spartacus 3-0 (1-0)

Diósgyőr, 5000 néző. V: Balla.
DVTK: Veréb - Kovács, Hajas (Oláh, a 80. percben), Hajdú, Gál, Váradi, Udvarev, Salamon, Kol- láth (Horváth, a szünetben), Egri, Görgei. Edző: Preiner Kálmán.
Bp. Spartacus: Szőke - Idei, Trenkó, Morvái, Nagy, Strasszer, Ollári, Zöldi, Siklósi. Karakas, Lugosi. Edző: Szimcsák István.

20. perc: Görgei kiugratta Váradit, aki 16 m-ről laposan a bal alsó sarokba lőtt, 1-0.
64. perc: Kovács, Egri, Horváth volt a labda útja, a diósgyőri középcsatár 16 m-ről hatalmas lövést zúdított Szőke kapujára, a labda a felső lécről vágódott a hálóba, 2-0.
86. perc: kavarodás támadt a Spartacus kapuja előtt, a labda Egrihez perdült; aki közelről a hálóba továbbította, 3:0.

Még nem volt Ismeretes a Komló-Békéscsaba mérkőzés végeredménye, ám a lelkes diósgyőri szurkolók a játékvezetői hármas sípszó után a pályára tódultak és önfeledten ünnepelték csapatukat.

Ünnepelték a tényt, hogy a vasgyári gárda az elkövetkezendő bajnoki évben ismét a legjobbak között, az NB I-ben szerepel. Az öröm még csak fokozódott, amikor megtudták a komlói eredményt. Ebből nyomban kitűnt, hogy a DVTK két fordulóval a bajnokság befejezése előtt már bajnoknak tekintheti magát.

Bajnok és feljutó helyen végzett a DVTK, de a bajnokságból meg két forduló hátra volt. Először a kiesés elől menekülő Pénzügyőr otthonában játszottak döntetlent, majd kisebb meglepetésre vereséget szenvedtek a Győri MÁV DAC vendégeként, így a hosszan tartó veretlenségi sorozat véget ért.

A lényeg azonban nem változott: a DVTK bajnokként tért vissza az élvonalba.