Beharangozó 2016. december 2., péntek

A 46. Vasas - DVTK következik

Kispesten játszik a DVTK a Vasas ellen szombaton. Ugyan a hazai csapat a korábbi években nagy fölényre tett szert az egymás elleni budapesti mérkőzéseken, azonban a legutóbbi három angyalföldi találkozót egyaránt a DVTK nyerte.

1911. március 16-án alakult meg a Vas- és Fémmunkások Sport Clubja, a Vasas. A labdarúgók az 1916/1917-es idényben mutatkoztak be az élvonalban, ahol a 6. helyen végeztek. Történetük során 6 bajnoki címet - 1957, 1961, 1962, 1965, 1966, 1977 - szereztek és 4 Magyar (Népköztársasági) Kupát - 1955, 1973, 1981, 1986 - nyertek.

A XXI. században igencsak hányattatott sorsú klub idén tért vissza az NB I.-be, ahol a DVTK elleni mérkőzéssel kezdték a szezont.

Nyári játékosmozgás

A gyyenge tavalyi szereplést követően igyekeztek megerősíteni játékoskeretet.

Érkezők
Felix Burmeister (német, Arminia Bielefeld)
Gergye Dániel (PAFC)
Manjrekar James (kanadai, DVTK)
Király Botond (Rákosmente)
Kulcsár Tamás (DVSC)
Mahir Sağlık (török-német, Paderborn)
Vaskó Tamás (Békéscsaba)
Vukasin Poleksić (montenegrói, Békéscsaba - kölcsönbe)
Czingráber Máté (Siófok - kölcsönből vissza)
Murka Benedek (Siófok - kölcsönből vissza)

Távozók
Miloš Adamović (szerb, FK Radnik Surdulica)
Grúz Tamás (Budafoki MTE)
Hermány Bence (Nyíregyháza)
Könyves Norbert (DVSC)
Christian Müller (német, ???)
Danijel Romić (horvát, Hapoel Katamon Jerusalem)

A Vasas idei eredményei

A bajnokság meglepetéscsapata a Vasas, az előző bajnokságban éppen csak bennmaradtak, idén viszont a tabella élén állnak.

A legutóbbi mérkőzésen a Nagy G. - Burmeister, Risztevszki, Korcsmár, Vaskó - Vida, Berecz, Hangya, Remili - Murka, Pavlov összeállításban küldte pályára csapatát Michael Oenning vezetőedző.

A vezetőedző

Michael Oenning 1965. szeptember 27-én született Németországban, játékos-pályafutása során alacsonyabb osztályú csapatokban szerepelt. Edzőként dolgozott a német U18-as és az U20-as válogatott stábjában, majd az 1. FC Nürnberg és a Hamburger SV vezetőedzőjeként a Bundesligában is. 2016 elején lett a Vasas edzője,

Ismerős arcok az ellenfélnél

Berecz Zsombor 2006 és 2009 között nevelődött a DVTK utánpótlásában, 14 évesen "rabolta el" a Vasas a válogatott is bemutatkozó középpályást. Debreceni András a 2013 nyarán érkezett és tagja volt a Ligakupa-győztes, valamint Magyar Kupa-döntős DVTK-nak. Családi okok miatt távozott a Vasasba és segítette új klubját vissza az élvonalba.

Az NB I-ben először 1943. április 20-án látogattunk a Vasas otthonába. Wetzer Rezső csapata a Károlyi - Soós, Felföldi, Turán, Bohus, Keszthelyi, Füzér, Kertész, Klimek, Fazekas, Turbéki összeállításban lépett pályára és szenvedett 5-1-es vereséget. A Diósgyőr gólját Turbéki szerezte.

Az első mérkőzésünk tehát nem sikerült valami fényesen, de hamar eljött a visszavágás lehetősége. A következő bajnokságban, de még ugyanabban az évben újra összemérték erejüket a játékosok. A második mérkőzésen megszületett az első győzelmünk. 1943. október 31-én a Károlyi - Bohus, Felföldi, Barta, Soós, Krucsai, Turbéki, Pribelszky, Füzér, Fazekas, Ijász felállásban a DiMÁVAG Turbéki, Füzér és Fazekas góljaival 3-2-re verte a Vasast.

A második győzelmünket 1958. július 13-án arattuk az angyalföldi csapat ellen a Népstadionban. A Tóth - Werner, Szigeti, Jakobi, Török, Paulás, Iván, Csányi, Papp, Fekete, Pál II. összeállításban állt fel Teleki Pál együttese. A mérkőzésen egyetlen gól döntött, amit a diósgyőri Iván József szerzett.

Ezt követően még 33 alkalommal vívtunk meg a Vasassal a fővárosban, de győzni egyszer sem sikerült, már a ritka döntetlennek is örülni kellett. Igaz, a Magyar Kupában az 1977/1978-as négyes döntőben és az 1979/1980-as döntőben is sikerült legyőzni őket Hatvanban, illetve Veszprémben.

Ötvenhárom év után 2011. november 5-én szakadt meg ez a sorozat (közben az NB II.-ben azért sikerült többször is elhozni a három pontot). Budovinszky Krisztián és Mohamadou Abdouraman találatával kétgólos előnyre tett szert a DVTK az első félidőben, amit a hazaiak a 86. percre ledolgoztak. Azonban két perccel a vége előtt jött l'Imam Seydi és megszerezte a győztes gólt. Benczés Miklós a Radoš - Vadász, Gal, Budovinszky, Gohér - Arze (Takács P., 57.), Abdouraman, Lippai (Raković, 81.), Luque - Tisza, Carreňo (Seydi, 52.) összeállítású csapatban találta meg a siker kulcsát.

Az elmúlt éveket a Vasas a másodosztályban töltötte, csak a Ligakupában (1-0 a Vasas javára 2013-ban) és a Magyar Kupában (4-0 a DVTK-nak 2014-ben) találkozott a két csapat.

Az OTP Bank Liga előző évi kiírásában kétszer győzött a DVTK Angyalföldön. Októberben Bacsa Patrik látványos emelésével szerezte meg a Diósgyőr a vezetést, majd az is kellett a sikerhez, hogy Ivan Radoš megfogja Remili Mohamed büntetőjét. Bekő Balázs csapata a Radoš - Eperjesi (Bacsa, 69.), Lipták, Tamás, Nemes - James, Kitl (Egerszegi, 90+2.) - Okuka, Bognár I. (Nikházi, 87.), Barczi - Novothny összeállításban lépett pályára.

A harmadik körben a mozgalmas első félidőben Egerszegi Tamás góljával szerzett vezetést a DVTK, majd Tamás Márk kiállítása után a második félidőben is magabiztosan játszva, Elek Ákos és Egerszegi Tamás újabb találatával szerezte meg az ekkor már Egervári Sándor által irányított csapat, amely ezúttal a DVTK: Radoš - Okuka, Lipták, Tamás, Nemes - Egerszegi - Barczi (Novothny, 73.), Koman, Elek (Kovács G., 51.), Bognár I. (James, 42.) - Bacsa összeállításban játszott.

Vasas - DVTK 1-3 G.: Egerszegi (2), Elek

Mérlegünk: 44 mérkőzés, 4 győzelem, 9 döntetlen, 31 vereség, 40 rúgott és 107 kapott gól

Forrás: Varga Lajos - A futball-labda diósgyőri útja