Beharangozó 2017. december 7., csütörtök

A 25. DVTK - DVSC mérkőzés következik

Továbbra sem a DVSC a DVTK kedvenc hazai vendége ebben az évtizedben, de minden sorozat megszakad egyszer. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös törénelmét.

Egyetértés Futball Club néven alapítottak meg 1902. március 12-én a debreceni labdarúgó csapatot, amely 1912 nyarán önállósította magát, és létrejött a Debreceni Vasutas Sport Club. A hajdúsági gárda az elmúlt több mint egy évszázad során hét aranyérmet (2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2012, 2014) szerzett, hatszor volt Magyar kupa-, illetve ötször Szuperkupa-győztes.

A legutóbbi bajnokságban viszont rendkívül gyengén szerepeltek, csak az utolsó fordulóban tudták biztosítani élvonalbeli tagságukat.

OTP Bank Liga 2017/2018

A DVSC rosszul kezdte az OTP Bank Liga idei kiírását, utána azonban szárnyra kapott. Az egykori diósgyőri Takács Tamás bombaformában játszik, 10 mérkőzésen 6 gólnál jár.

18. forduló: DVSC-Honvéd 1-0

A legutóbbi mérkőzésen a Nagy S. - Bényei, Kinyik, Mészáros N., Ferenczi J. - Varga K., Jovanović, Tőzsér, Bódi - Takács T., Könyves összeállításban játszottak.

Nyári játékosmozgás

Nagyot változott a DVSC kerete a nyári szünetben, főleg légiósok távoztak, és magyar játékosokat igazoltak.

Érkezett
Bényei Balázs (Békéscsaba)
Nagy Sándor (ukrajnai, Gyirmót)
Novota János (szlovákiai, Rapid Wien)
Haris Tabaković (svájci-bosnyák, Grasshoppers)
Tisza Tibor (Nyíregyháza Spartacus)
Bódi Ádám (Videoton - kölcsönbe)
Balogh Krisztián  (Balmazújváros - kölcsönből vissza)
Kinyik Ákos (Budaörs - kölcsönből vissza)
Kuti Krisztián (Cigánd - kölcsönből vissza)
Sós Bence (Mezőkövesd - kölcsönből vissza)
Takács Tamás (Nyíregyháza Spartacus - kölcsönből vissza)
Varga Kevin (Cigánd - kölcsönből vissza)

Távozott
Ivan Bobko (ukrán, Csornomorec Odessza)
Dušan Brković (szerb)
Frank Feltscher (svájci-venezuelai)
Gafouroglou Alexisz Richárd (Nyíradony)
Haris Handžić (bosnyák, Zrinjski Mostar)
Virág Ákos (Cegléd - kölcsönbe)
Branislav Danilović (szerb, PAFC - kölcsönből vissza)
Osváth Attila (Vasas - kölcsönből vissza)
Szuk Hjun Dzsun (dél-koreai, FC Porto - kölcsönből vissza)

A vezetőedző

Herczeg András korábban labdarúgója, másodedzője, klubmenedzsere és akadémiai vezetője is volt a DVSC-nek, összesen 166 élvonalbeli mérkőzéssel büszkélkedhet. Ezen időszak alatt kt bajnoki címet, két Magyar Kupa és egy Ligakupa aranyérmet ünnepelhetett, illetve a csoportkörbe vezette csapatát a Bajnokok Ligájában és az Európa Ligában is. Az előző bajnokságban két+egy mérkőzés erejéig ideiglenesen irányította a DVSC-t, ebben a bajnoságban végig vezeti a csapatot.

Ismerős a másik oldalon

Tisza Tibor két időszakban összesen 103 bajnokin viselte a DVTK szerelését. Először 2004-ben igazolt Diósgyőrbe, és másfél év után 42/15-ös mutatóval távozott. Legközöelebb 2011-ben lett a DVTK játékosa, és 2014-ig újfent 15 gólt szerzett 61 bajnoki mérkőzésen.

Takács Tamás 2014 nyarán érkezett Diósgyőrbe, és 2016 januárjában távozott. Ezidő alatt 38 bajnoki mérkőzésen 5 gólt szerzett.

Az első Diósgyőr - Debrecen találkozóra az élvonalban 1944. április 23-án került sor. Tomecskó József együttese így állt fel: Károlyi - Vinyei, Felföldi, Rákóczi, Bohus, Krusai, Suhai, Telegdi, Csepregi, Fazekas, Turbéki. A mérkőzésen gól nem született, így döntetlennel indult a két város több évtizedes különcsatája.

A második miskolci mérkőzésünkön megszületett az első győzelmünk. 1945. december 2-án Móré János edző a Károlyi - Solt, Felföldi, Keszthelyi, Bohus, Krucsai, Schuller, Pesti, Dobai, Pribelszky, Íjász. összetételű együttest küldte pályára és Pesti, Pribelszky és Íjász góljával 3-2-re vertük a debrecenieket.

A '60-as években született két debreceni siker után másfél évtizeden keresztül nem találkozott a két csapat az élvonalban. A '80-as években viszont öt meccsből négyet a DVTK nyert.

1980. március 22-én Szabó Géza Veréb - Szántó, Salamon, Kádár, Kutasi, Oláh, Tatár, Görgei, Szalai (Teodoru I), Fükő (Teodoru I), Borostyán összetételű csapata Oláh Ferenc és Tatár György góljával 2-0-ra győzött.

1983. március 30-án ismét a DVTK győzött, dr. Puskás Lajos csapata a Veréb - Kerekes, Salamon, Csorba, Görgei, Oláh, Kiss, Tatár, Feledi, Borostyán, Fekete összeállításban futott ki a gyepre.

Ezt követően újabb másfél évtizedig nem találkozott a két ellenfél az NB I.-ben, a miskolci viszontlátást Varga Sándor és Kákóczki István góljaival ünnepelte a Diósgyőr, amely a Rácz - Farkas J., Földvári, Téger, Kovács T., Varga S. (Volár), Kiser, Buliga, Kákóczki, Jakab (Buzás), Kulcsár (Domokos) felállásban játszott, a kispadon Tornyi Barnabás ült.

A 2000-es évek elején egymás után három mérkőzésen nem sikerült a debreceniek kapujába találnunk, viszont az azt követő mérkőzésen háromszor is.

2006. április első napján 6000 néző gyűlt össze a DVTK stadionjában, amikor a Debrecen érkezett vendégségbe. Pajkos János a Szalma - Farkas N., Mogyorósi, Elek, Farkas V. - Sipeki, Vitelki, Szögedi (Fodor), Binder, Jeremiás (Halgas), Urbin (Katona) összetételű együttest szerepeltette a bajnoki címvédővel szemben. A DVTK kétgólos hátrányból felállva, végül 3-3-as döntetlent harcolt ki Sipeki István duplájával és Máté Péter öngóljával.

Ezt a pontszerzést három vereség követte Diósgyőrben, de a 2009/2010-es bajnokságban hatalmas meglepetésre legyőztük a hajdúságiakat. 2009. július 25-én Aczél Zoltán egy alaposan megfiatalított gárdával vette fel a harcot a bajnoki címvédővel szemben. A Köteles - Lakatos, Miličić, Kállai, Horváth G. - Lipusz, Takács, Búrány, Gohér (Višković) - Balajti (Szabó V.), Lippai. összeállításban szereplő DVTK, Lippai Ákos 93. percben értékesített büntetőjével szerezte meg a három pontot.

A történelem megismételte önmagát, amikor egy újabb emlékezetes mérkőzésen újfent kétgólos hátrányból mentett pontot egy hatgólos meccsen a DVTK. A Kovac Zoltán által irányított csapat a Ribánszki - Vági, Hanek, Kádár, Gohér - Takács P., Fernando - Gallardo, Luque, Seydi (Tisza, 57.) - Bacsa összeállításban játszott. Érdekesség, hogy a Diósgyőr mindhárom gólját spanyol játékos szerezte.

2014 tavaszán, amikor Miskolcon találkozott a két csapat, a Rajić - Eperjesi, Vadász, Kádár, Gohér - Abdouraman, Elek, Kostić (Nikházi, 90+2.), - Grumić (Marjanović, 53.), Futács, Bacsa (Gosztonyi, 71.) összeállítású DVTK egy teljes félidőt létszámhátrányban játszva szerzett pontot Futács Márkó találatával.

A 2014/2015-ös bajnokságban a két csapat találkozóján 1-1-es döntetlen született. Szivics Tomiszláv az Antal - Okuka, Alves, Kádár, Németh M. - Egerszegi (Bodnár I., 63), Elek - Marjanović, Bori (Takács T., 46.), Gosztonyi - Grumić (Griffith, 63.) csapatnak szavazott bizalmat és a DVSC vezető találatát a 84. percben Georges Griffiths egyenlítette ki.

Az OTP Bank Liga idei kiírásában először Debrecenben találkozott a két csapat. Óvári Zsolt góljával gyorsan vezetést szerzett a Diósgyőr, amit a hazaiak úgyszintén rövid időn belül kiegyenlítettek. A második félidőben is a DVTK támadott többet, da a hazai kontrák hatékonyabbak voltak.

Debreceni VSC - Diósgyőri VTK 3-1 (1-1)

Debrecen, Nagyerdei Stadion 5538 néző. Játékvezető: Berke Balázs (Georgiou Theodoros, Kóbor Péter; Molnár Attila, Vad II István).
DVSC: Nagy S. - Bényei, Kinyik, Szatmári Cs., Ferenczi J. - Varga K., Jovanović, Tőzsér, Bódi - Könyves, Mengolo. Vezetőedző: Herczeg András.
DVTK: Antal - Nagy T., Lipták, Karan - Vela, Busai, Nono Forgács - Ugrai, Makrai, Óvári. Szakmai igazgató: Bódog Tamás.

Csere: Óvári helyett Bárdos a 66., Mengolo helyett Tabaković a 68., Makrai helyett Ioannidis a 75., Forgács helyett Tamás és Bódi helyett Takács T. a 81., Varga K. helyett Mészáros N. a 90. percben.
Sárga lap: Nagy T. a 41., Ugrai az 55., Mengolo az 56., Varga K. a 60., Takács T. a 90+2. percben.
Gólszerző: Óvári (0-1) a 4., Varga K. (1-1) a 11., Takács T. (2-1) a 85., Tabaković (3-1) a 88. percben.

13. 2005/2006
    DVTK - DVSC 3-3 G.: Sipeki (2), Máté (öngól)
    DVTK - DVSC 1-3 G.: Ugrai

A hazai mérlegünk: 24  mérkőzés, 6 győzelem, 7 döntetlen, 11 vereség, 29 rúgott, és 42 kapott gól.

Forrás: Varga Lajos - A futball-labda diósgyőri útja