Beharangozó 2022. november 4., péntek

Vasárnap Szegeden játszik a DVTK

A DVTK és a Szeged-Csanád Grosics Akadémia az előző idényben találkozott először, de a DVTK már számtalan bajnoki mérkőzést játszott Szegeden különböző klubok ellen. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös történelmét.

A DVTK és a Szeged-Csanád Grosics Akadémia egyszer találkozott egymással az előző idányben.

A Merkantil Bank Liga 11. fordulójában a DVTK az elmúlt két idegenbeli mérkőzéshez hasonlóan Szegeden is kétgólos hátrányba került. A szünet után Szatmári Csaba szépített, ám ezúttal elmaradt még az egyenlítés is.

Szeged-Csanád Grosics Akadémia - Diósgyőri VTK 2-1 (2-0)

Szeged: Molnár-Farkas Tamás - Ódor, Temesvári Attila, Danilo Pejović, Kővári Róbert - Simon Ádám, Kovács Milán - Gréczi Márton (Dobos Áron, 67.), Horváth Krisztofer (Lestyán Lionel, 79.), Kóródi Nándor (Gajdos Zsolt, 57.) - Haruna Jammeh (Daru Bence, 79.). Vezetőedző: Dragan Vukmir.
DVTK: Póser Dániel - Polgár Kristóf, Szatmári Csaba, Szűcs Kornél, Bárdos Bence (Bokros Szilárd, 46.) - Szeles Tamás (Hornyák Marcell, 46.; Horváth Zoltán, 77.), Oláh Bálint - Kocsis Dominik (Jurek Gábor, 46.), Molnár Gábor, Zsolnai Richárd (Bertus Lajos, 87.) - Könyves Norbert. Vezetőedző: Kondás Elemér.

Gólszerző: Kővári R. (1-0) a 23., Horváth K. (2-0) a 25., Szatmári (2-1) az 56. percben.

A két csapat idén ősszel a Magyar Kupában is találkozott.

Az első félidőben a diósgyőri nevelésű Kundrák Norbert góljával a vendégek szereztek vezetést, amit a játékrész vége előtt az egyre nagyobb nyomást kifejtő piros-fehérek nem tudtak kiegyenlíteni. A második félidőben is hasonlóan alakultak az események, a DVTK folyamatosan támadott, ám ezen a délutánon nem sikerült gólt szerezni, így a Szeged jutott tovább a következő fordulóba. A játék képét jól jelzi, hogy a mérkőzés után a közönség megtapsolta a jól küzdő DVTK-t.

Diósgyőri VTK - Szeged-Csanád Grosics Akadémia 0-1 (0-1)

DVTK: Branislav Danilović - Csirmaz István, Szatmári Csaba, Bárdos Bence, Bokros Szilárd (Papp Marcell, 89.) - Cseke Benjámin, Holdampf Gergő (Koman Vladimir, 46.), Bényei Ágoston (Bertus Lajos, 61.) - Gera Dániel (Eppel Márton, 46.), Lukács Dániel, Könyves Norbert (Szőke Adrián, 61.). Vezetőedző: Kuznyecov Szergej.
Szeged: Takács János - Könczey Márk, Vári Barnabás, Szilágyi Zoltán, Tóth Bence (Zoran Beronja, 89.) - Simon Ádám, Szatmári Lóránd (Gajdos Zsolt, 89.) - Dobos Áron (Pintér Ádám, 57.), Szakály Dénes (Farkas Aurél, 57.), Kundrák Norbert - Bíró Bence (Haruna Jammeh, 66.). Vezetőedző: Aleksandar Stevanović.

Gólszerző: Kundrák Norbert (0-1) a 14. percben.

Ezen kívül a DVTK már számtalan bajnoki mérkőzést játszott Szegeden különböző klubok ellen. Ezek közül kettőt érdemes kiemelni.

A 1921/1922-es Kerületi bajnokságban a DVTK a DAC előtt nyerte meg a Miskolci alosztály küzdelmeit, majd az Északi kerület döntőjében 4:2 arányban verte a Hatvan AC-t, amivel részvételi jogot szerzett a Vidéki döntőben történő szereplésre. A negyeddöntőben Tatabányai SC (3:1), az elődöntőben a Debreceni KASE (1:0) sem jelentett akadályt, így a döntőben létrejött a Szegedi AK - DVTK mérkőzés.  A Szegenyák - Chvojka, Posteiner - Müller, Ferenci, Klemenik - Páva, Ibos, Csapkay, Presovszky I, Presovszky II összeállítású DVTK-ban Csapkay Károly duplázott, azonban ez kevésnek bizonyult a jó napot kifogó szegedi támadósor öt góljával szemben.

Frissebb és örömtelibb emlék az 1990/1991-es idényt lezáró osztályozó. 1991. június 22-én az NB II. Keleti-csoportban második helyen végző DVTK találkotott az NB I. 13. helyezettjével,  Szeged SC-vel. A párharc első felvonásán Palicskó Tibor a Knotz - Bém, Parkhomenko, Kertész, Budai - Molnár I., Vitelki, Leskó - Tóth Gy. Svistun, Váczi B. csapatot küldte pályára a Felső Tisza-parti Stadionban, ahová a diósgyőri szurkolók jó része különvonattal érkezett. A hazaiak szerezték meg a vezetést, amit Váczi Béla még az első félidőben kiegyenlített. A szünet után megszerezhette volna a vezetést a DVTK, ám Váczi kihagyta a büntetőt, azonban Molnár István 87. percben lőtt góljával mégis a DVTK várhatta előnnyel a visszavágót. (Ahol az első meccsen kiállított Cigan ugyan vezetést szerzett a szegedieknek, de Leskó Zoltán bebiztosította a feljutást. Ezzel véget ért a klubtörténet leghosszabb másodosztúlyú időszaka, és kezdetét vette a hatalmas örömünnep.)

Az eddig lejátszott másodosztályú (II. Liga, NB B, NB II., NB I/B) Szeged - Diósgyőr mérkőzések

Szeged-Csanád Grosics Akadémia

1. 2021. 10. 3. Szeged-Csanád GA - Diósgyőri VTK 2-1 G.: Szatmári Cs.

1991. 6. 22.
     Szeged SC - DIósgyőri VTK 1-2 G.: Váczi B., Molnár I.

21. 1999/2000
    Szeged LC - Diósgyőri FC (A Szeged visszalépése miatt nem játszották le)

Élvonalbeli idények: 0
Legjobb eredmény: NB II. 4. helyezett (2021/2022)
Először az országos másodosztályban: 2011/2012
Másodosztályú idények: 10
Folyamatosan az NB II.-ben: 2019 óta

Ugyan a szegedi labdarúgás több, mint egy évszázados múltra tekint vissza, a Szeged-Csanád Grosics Akadémiát csak 2011-ben alapították. A klub tulajdonosa a Szeged-Csanádi egyházmegye. Az első évben a Kisteleki TE jogán indult az NB III-ban a KITE-Szeged néven, és rögtön feljutottak a másodosztályba. Azóta két év kivételével ott szerepelnek (a kiesést követően a 2013/2014-es és a 2018/2019-es idényben egyből visszajutottak).

Az előző bajnokságot a 4. helyen zárták, legeredményesebb játékosuk a 19 gólos Horváth Krisztofer lett.