Beharangozó 2021. január 18., hétfő

Az 55. FTC - DVTK mérkőzés következik

A DVTK 1998-ban 4-3-ra győzött az Üllői úton. 11 évvel később, 2009-ben 3-1-es diósgyőri vezetésnél szakadt félbe a találkozó, amit az MLSZ 3-0-lal igazolt a vétlen DVTK javára. Most szerdán ebben a bajnokságban első alkalommal játszik a DVTK a Groupama Arénában, mert a nyár végén elhalasztották a mérkőzést. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös történelmét.

Az első mérkőzésünket az Üllői úton az első NB I.-es idényünkben, 1941. március 2-án játszottuk. És ha már ott voltunk, rögtön le is győztük a későbbi bajnokcsapatot! A Füzér góljával 1-0-ra megnyert első meccsen így álltunk fel: Gáspár - Bohus, Felföldi, Kalocsay, Turán, Barta, Füzér, Berecz, Fazekas, Barna, Turbéki. Edző: Csapkay Károly.

"A DiMÁVAG világraszóló teljesítménye! Budapesten legyőzte a Ferencvárost! Saját otthonában, saját publikum előtt győzte le a magyar futball primadonnáját a nagy fölénnyel vezető és eddig még veretlen Ferencvárost. A DiMÁVAG oroszlánként küzdve felülmúlta önmagát és túlhaladva minden várakozást, fennállása óta legnagyobbat produkálva, eddigi sikereire feltette a koronát!" - szól a korabeli tudósítás.

A következő évben még sikerült egy döntetlen elérni, de az azt követő években a Ferencváros dominált. Zsinórban 18 mérkőzés zajlott le úgy a Fradi pályaválasztásával, hogy nem sikerült még pontot sem szereznünk.

Aztán 1972. április elsején - 31 évvel az előző siker után - ismét győzelemnek örülhettünk. A Veréb - Hajas, Oláh, Görgei, Salamon, Hajdú, Földesi, Sikora, Druzsin (Vass, Horváth) Tábori, Gass összeállítású csapatunk a Népstadionban 1-0-ra múlta felül a zöld-fehéreket. A gólunkat Gass István szerezte a 16.percben, miután az egész ferencvárosi védelmet kicselezte, 20 méterről élesen lőtt a kapuba, úgy, hogy a labda a hálótartó vasról pattant vissza a mezőnybe. A mérkőzés másik hőse Veréb György kapus volt, aki a második félidő vége felé Novák 11-esét is hárította.

Az újabb piros-fehér siker az 1998/1999-es szezonban született. A DVTK történetébe, a "Nagy Ősz" néven bekerülő sikeres félszezon egyik állomása volt a Diósgyőri FC Üllői úti fellépése. A Tornyi Barnabás edzette Nota - Téger, Smiljanić, Kuttor, Kovács T., Turóczi (Babos), Kiser, Szabó T. (Kákóczki), Buzás, Kulcsár (Szabados) Egressy összeállítású csapat egy fordulatos, remek iramú és színvonalú összecsapáson Kulcsár Sándor két, Egressy Gábor és Szabó Tibor egy-egy találataival 4-3-ra verte az FTC-t, a mérkőzésre elutazó több mint ezer diósgyőri fanatikus legnagyobb gyönyörűségére.

1998/1999: FTC - DFC 3-4

A 2009/2010-es bajnokságban győztük le negyedszer a Ferencvárost Budapesten. Az Aczél Zoltán által irányított fiatal diósgyőri társaság (Kovács Z. - Bognár Zs., Miličić, Jeknić, Vukadinović, Búrány, Takács P., Huszák T., Ivancsics, Lippai, Balajti) már 3-0-ra is vezetett a Fradi otthonában, amikor a hazaiaknak sikerült szépítenie. Az elkeseredett zöld-fehér fanatikusok nem nézték jó szemmel csapatuk gyenge szereplését. A sorozatos szurkolói rendbontások miatt a játékvezető a 66. percben lefújta a találkozót. Később az MLSZ 3-0-s gólkülönbséggel a DVTK-nak ítélte a győzelemért járó három pontot.

A 2011/2012 bajnokságban a második fordulóban találkozott Budapesten a két csapat. A Benczés Miklós vezette DVTK a Radoš - Vadász, Budovinszky, Gal, Gohér - Gallardo, Abdouraman, Lippai, Luque (Dobos, 90.) - Menougong (Carreño, 59.), Seydi (Pál Sz., 59.) összeállításban lépett pályára. A hazaiak Abdi góljával már a 4. percben megszerezték a vezetést, amit Luque egy csodás szabadrúgással egyenlített ki a 69. percben, pedig ekkor már Gallardo kiállítása miatt létszámhátrányban játszott a DVTK. Később Pál Szabolcs is erre a sorsra jutott, de hősies küzdelemben sikerült elhozni az egy pontot (1-1).

2011/2012 FTC - DVTK 1-1

Az OTP Bank Liga 2015/2016 évi kiírásában kétszer játszott a DVTK a Groupama Arénában. Az első találkozón a hazai csapat 3-0-ra győzött, a 23. fordulóban kevés híján visszavágott a DVTK. Előbb büntetőből szerzett vezetést az FTC, amit Bognár István távoli bombával egyenlített ki. A hajrában ismét a hazaiaknál volt az előny, de jött a csereként egy perccel korábban beálló Novothny Soma, és pontot mentett a DVTK-nak. A ráadásban Bacsa Patrik ugyan megszerezte a DVTK harmadik gólját is, azonban a játékvezető les miatt nem adta meg. Egervári Sándor vezetőedző a Radoš - Okuka, Lipták, Tamás, Nemes - Egerszegi (Kovács G., 82.), Elek - Barczi (James, 54.), Koman (Novothny, 88.), Bognár I. - Bacsa csapatnak szavazott bizalmat.

2016/2017 (3. kör) FTC - DVTK 2-2

A 2016/2017 évi bajnokság 25. fordulójában a  Radoš - Eperjesi, Lipták, Karan, Tamás - Vela, Nono (Busai, 81.), Mevoungou, Ugrai (Fülöp, 85.) - Szarka, Novothny (Makrai, 72.) összeállításban játszó DVTK az első félidő végén Tamás Márk fejesével szerzett vezetést az FTC otthonában. A második játékrészben a hazai csapat támadott, de a diósgyőriek sem tettek le a gólszerzésről. Végül a zöld-fehérek egyenlíteni tudtak, de teljesen megérdemelten szerzett pontot a DVTK.

2016/2017 (3. kör) FTC - DVTK 1-1

Az OTP Bank Liga előző kiírásában kétszer járt Budapesten a DVTK. Az 5. fordulóban hamar létszámhátrányba került az FTC a DVTK ellen. Az első félidőben Branislav Danilović bravúrral védett büntetőt, majd a hazaiak erősen lesgyanús helyzetből megszerezték a vezetést. A folytatásban az FTC kissé visszahúzódott, és gyors ellentámadásokra játszott, a DVTK pedig a hajrában elsősorban centertezésekkel próbálkozott, de az egyenlítés nem sikerült.

Ferencvárosi TC - Diósgyőri VTK 1-0 (1-0)

FTC: Dibusz - Botka, Blažić, Dvali, Ćivić - Sigér (Kharatin, 86.), Ihnatenko - Isael, Bőle (Varga R., 79.), Zubkov (Frimpong, 90+1.) - Sihnevich. Vezetőedző: Serhii Rebrov.
DVTK: Danilović -  Shestakov, Brković, Karan, Tamás M., Vági (Polgár, 7.) - Hasani (Korbély, 89.), Márkvárt, Szabó B. (Tóth Ba., 65.) - Tabaković, Prosser. Vezetőedző: Fernando Fernández.

Kiállítva: Isael az 5. percben.
Gólszerző: Sihnevich (1-0) a 37. percben.

2019/2020 (1. kör) FTC - DVTK 1-0

A 27. fordulójában játszott legutóbb a DVTK az FTC otthonában. Az első félidőben mindkét csapat több ziccert is kialakított, de egyik oldalon sem esett gól. A második félidőben gyakorlatilag egy perc alatt eldöntötte a meccset az FTC egy szerencsésnek mondható és egy bombagóllal. A diósgyőri szurkolók ezúttal is kitettek magukért, leszurkolták a hangszórókból szóló hazai playbacket, és a vereség után is szólt az Együtt vagyunk!

Ferencvárosi TC - Diósgyőri VTK 3-0 (0-0)

FTC: Dibusz - Lovrencsics G., Otigba, Botka, Ćivić - Kharatin (Vécsei, 61.), Sigér D. (Frimpong, 74.), Somália - Zubkov (Tokmac, 76.), Boli (Sihnevich, 71.), Isael (Škvarka, 71.). Vezetőedző: Sergiy Rebrov
DVTK: Danilović - Shestakov, Polgár, Szűcs K., Vági - Márkvárt, Iszlai (Adukor, 64.) - Hasani (Egerszegi, 74.), Rui Pedro (Molnár G., 61.), Kiss T. (Cortés, 64.) - Ivanovski (Tabaković, 74.). Vezetőedző: Feczkó Tamás.

Gólszerző: Boli (1-0) az 54., Zubkov (2-0) az 55., Botka (3-0) a 82. percben.

2019/2020 (3. kör) FTC - DVTK 3-0

Az idei bajnokság második körében Miskolcon játszott a két csapat, ahol gyorsan hátrányba került a DVTK az FTC ellen, azonban az első félidő első harmadának végén sikerült egyenlíteni Rui Pedro büntetőből szerzett góljával. A vendégeket ez nem zavarta meg, perceken belül visszavették a vezetést. A DVTK egyre többet támadott, de gólt nem tudott szerezni. A fordulás után a vendégek kontrákra játszottak, Antal Botond többször is bravúrral védett, egyszer viszont ő is tehetetlennek bizonyult. A Gheorghe Grozav még kialakított, és kihagyott egy ziccert, ezzel gyakorlatilag véget ért a mérkőzés érdemi része, a hátra lévő percek lecsorogtak.

Diósgyőri VTK - Ferencvárosi TC 1-3 (1-2)

DVTK: Antal - Shestakov (Vági, 73.), Polgár, Karan, Hegedűs J. (Orosz D., 90+2.), Memolla - Márkvárt, Max, Rui Pedro (Szűcs K., 73.) - Hasani, Grozav (Makrai, 80.). Vezetőedző: Feczkó Tamás.
FTC: Dibusz - Lovrencsics, Frimpong, Kovačević, Heister (Botka, 70.) - Mak, Laïdouni (Vécsei, 70.), Kharatin (Somalia, 64.), Zubkov (Uzuni, 64.) - Baturina (Škvarka, 82.), Boli. Vezetőedző: Sergiy Rebrov.

Gólszerző: Baturina (0-1) a 6., Rui Pedro (1-1, 11-esből) a 15., Zubkov (1-2) a 19., Uzuni (1-3) a 66. percben.

36. 1998/1999
    FTC - DFC 3-4 G.: Kulcsár (2), Egressy, Szabó T.
    FTC - DVTK 1-3* G.: Huszák T., Jeknić, Lippai
    (* A 66. percben félbeszakadt, megállapított eredmény: 0-3)
    FTC - DVTK 3-0 (0-0)

Idegenbeli mérlegünk: 54 mérkőzés 4 győzelem, 8 döntetlen, 42 vereség, 39 rúgott és 134 kapott gól

Ferencvárosi Torna Club

Alapítva: 1899
Először az élvonalban: 1914
Legjobb helyezés: 31-szeres bajnok
(1903, 1905, 1906/1907, 1908/1909, 1909/1910, 1910/1911, 1911/1912, 1912/1913, 1925/1926, 1926/1927, 1927/1928, 1931/1932, 1933/1934, 1937/1938, 1939/1940, 1940/1941, 1948/1949, 1962/1963, 1964, 1967, 1968, 1975/1976, 1980/1981, 1991/1992, 1994/1995, 1995/1996, 2000/2001, 2003/2004, 2015/2016, 208/2019, 2019/2020)
Élvonalbeli idények: 115
Folyamatosan az élvonalban: 2009 óta

A Ferencvárosi Torna Clubot 1899. május 3-án alapították, első elnöke dr. Springer Ferenc volt. A klub színe: zöld-fehér.

Megalakulása óta a legsikeresebb magyar egyesületté nőtte ki magát. 31 alkalommal nyertek bajnokságot, huszonháromszor emelhették fel a Magyar (Népköztársasági) Kupát, hatszor a Szuperkupát és kétszer a Ligakupát. 1928-ban és 1937-ben megnyerték a Közép-európai Kupát, 1965-ben pedig a Vásárvárosok Kupája (az Európa Liga elődje) győztese lett az FTC. A Ferencvárosban játszott az egyetlen magyar Aranylabdás, Albert Flórián.

Az OTP Bank Liga 2019/2020 évi kiírásában az FTC megnyerte 31. bajnoki címét, a zöld-fehérek legeredményesebb játékosa a 10 találatig jutó Franck Boli volt. A Bajnokok Ligájában pedig egészen a csoportkörig jutottak.

OTP Bank Liga 2020/2021

1. helyezett (14 12 2 0 31-7 24) 38 pont (teljes tabella)

Hazai tabella
1. helyezett (7 7 0 0 18-2 16) 21 pont (teljes tabella)

Formatabella

A legutóbbi 5 mérkőzés alapján
1. helyezett (5 5 0 0 12-3 9) 15 pont (teljes tabella)

A legutóbbi 10 mérkőzés alapján
1. helyezett (10 9 1 0 21-4 17) 28 pont (teljes tabella)

FTC - Algeciras CF 3-1

A legutóbbi mérkőzésen a  Bogdán - Lovrencsics G. (Botka, 61.), Blažić (Frimpong, 61.), Csontos (Dvali, 61.), Heister (Nagy O., 57.) - Sigér (Kharatin, 61.) Laïdouni (Vécsei, 61.) - Isael (Zubkov, 58.), Škvarka (Redzic, 61.), Mak (Somália, 57.) - Baturina (Uzuni 61.) összeállításban léptek pályára.