Beharangozó 2022. február 18., péntek

Vasárnap a Szolnok ellen játszik a DVTK

A DVTK az élvonalban ötször (ebből négy győzelem), a második vonalban 15-ször (ebből 7 győzelem, 5 döntetlen) játszott pályaválasztóként a Szolnok ellen. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két klub közös történelmét.

A Szolnoki MÁV és a DVTK az 1929/1930-as Országos Amatőrbajnokságban találkozott először, a negyeddöntőben a Tisza-parti csapat győzött 1:0-ra.

Az 1937/1938-ban először kiírt II. Liga küzdelmeit a Szolnok nyerte meg. A diósgyőri mérkőzésen a DVTK Teleki Pál edző irányításával a Gáspár - Szentidai, Felföldi - Szabó, Bonyhai I, Barta - Magyar, Kalotai, Füzér, Keszthelyi, Barna összeállításban játszott, és Kalotai góljával vezetést is szerzett, ám a vendégek fordítani tudtak.

A DVTK feljutását követően az élvonalban randevúztak ötször a csapatok. Ebből négyszer diósgyőri siker született.

Az első élvonalbeli bajnokin 6:3 arányban győzött a DiMÁVAG - a korabeli tudósítás szerint - szétesően játszó Szolnok ellen. Csapkay Károly vezetőedző csapata a Lukács - Bohus, Felföldi - Kalocsai, Turán, Barta - Fazekas, Berecz I., Füzér, Barna, Turbéki formációban állt fel. A DVTK egy öngóllal már a 2. percben vezetést szerzett, amit az első diósgyőri válogatott, Berecz István duplázott meg. A vendégek büntetőből szépítettek, ám Turbéki István góljával 3:1-es előnyben vonulnak a csapatok szünetre. A fordulás után  Barna Sándor gyorsan megszerezte a 4. gólt, Berecz István pedig 35 méterről az ötödiket. A vendégek szépítését követően Kalocsai Géza szöglet után lövi a hatodik gól, majd az utolsó gól a szolnokiaké, de az már csak szépségtapasz.

A másodosztályban először 1962-ben győzött DVTK. A 6000 néző előtt lejátszott találkozón Kovács két góljával tartotta itthon a két pontot Bukovi Márton Tamás Gy. - Werner, Szigeti, Paulás - Csányi, Győri-Kiss - Szamek, Kovács, Bóta, Kiss, Matisz összetételű csapata.

Legközelebb több, mint 20 évvel később járt Diósgyőrben szolnoki csapat, és ismét kétgólos diósgyőri siker született, a gólokat Dzurják József és Lippai Sándor szerezte. Bánkuti László a Veréb - Görgei, Szűcs I., Menyhárt, Szemere - Balogh A., Fükő (Breznai), Kiss I. (Tőzsér G.) - Szlifka, Dzurják, Lippai S. csapatot küldte pályára.

A következő összecsapásra viszont fél évet sem kellett várni. Szeptember elsején Szlifka Miklós kiállítását követően közel félórát emberhátrányban játszott a DVTK, de a kiállítás igazából a vendégeket zavarta meg, és a nagyot hajrázó DVTK Kondás Elemér, Dzurják József és Szemere Zoltán révén háromszor is betalált az ellenfél hálójába.

Idézzük fel a korabeli tudósításból az első gólt! "78. perc: Lippai jobb oldali szabadrúgásából az őrizetlenül hagyott Kondás hét méterről fejelt a léc alá. 1-0"

Bánkuti László ezen a délutánon a Veréb - Szlovák, Szűcs I., Teodoru B., Görgei - Oláh F., Menyhárt (Szemere, 46.), Balogh A. (Kondás, 66.), Szlifka, Dzurják, Lippai S. csapatnak szavazott bizalmat. Az ellenfélnél pedig pályára lépett a jelenlegi szolnoki vezetőedző, Romanek János és a sportigazgató, Csábi József.

A következő négy évben háromszor döntetlent játszottak a csapatok, egyszer pedig a vendégek távoztak győztesen.

Az 1990/1991-es idényben, amikor hét sanyarú év után jutott vissz a DVTK az élvonalba ősszel Diósgyőrben 3-2-re győzött a DVTK. Palicskó Tibor vezetőedző a Knotz - Kertész J., Varga I., Dancs, Budai T. - Csiba (Vitelki, 85.), Molnár I., Váczi B. - Tóth Gy., Kiser, Lakatos Cs. (Leskó, 72.) csapatot küldte pályára. A DVTK Váczi Béla büntetőjével és szabadrúgásból lőtt góljával kétgólos előnyre tett szert az első félórában, amit a szünet után egalizáltak az ellenfelek. A győzelmet végül a három perccel a lefújás előtt Molnár István góljával a DVTK szerezte meg.

A DVTK két évet az élvonalban játszott, majd a szolnokiak merültek alá, így legközelebb 1997-ben találkozott a két csapat. A Diósgyőr (ekkor DFC néven) a is a feljutásért játszott, az utolsó fordulóban mindenképpen győzni kellett az osztályozó kivívásáért, ami végül sikerült is a stadionban szurkoló 4000 néző nagy örömére. Tornyi Barnabás csapata így állt fel: Rácz - Farkas A., Džinović, Nagy S., Farkas J. (Kiser, 46.) - Varga S., Chiratcu, Vitelki, Tóth D. - Lehoczky, Kotula (Berecz Zs., 68.). A vendégek szereztek vezetést, amit Farkas Attila egyenlített ki, majd Kotula lövésével átvette a vezetést is a DFC. Ezúttal viszont a szolnokiak egyenlítettek, de az előző találkozóhoz hasonlóan két perccel a lefújás előtt Farkas Attila egyenlített (büntetőből). Ezzel a DVTK bebiztosította az osztályozót érő helyet a Nyíregyháza előtt, majd a III. Kerület elleni párharc megnyerése után feljutott az élvonalba.

A DVTK újjáalapítását követően már a XXI. században folytatódott a közös történelem. Az első meccsen döntetlen született, majd a kék-fehérek elvitték a három pontot.

2002-ben azonban ismét 3-2-es diósgyőri győzelem született 5000 néző örömére. Pajkos János ült a DVTK kispadján, aki a Nagy Z. - Vojtekovszki, Vámosi, Constantin, Filó - Szögedi (Ulveczki, 85.), Vén (Dobos, 71.), Sándor Zs. - Montvai, Rob (Szakos, 82.), Binder csapatot küldte pályára. Vámosi Csaba és Ciprian Binder góljával kétgólos előnyre tett szert a DVTK, majd a vendégek zárkóztak, ám Rob Kornél ismét visszaállította a különbséget, amit még kozmetikázni tudtak a szolnokiak, mégis pont nélkül távoztak.

Az eddigi utolsó diósgyőri meccsen is három gólt szerzett a DVTK. Ezúttal a vendégek szereztek vezetést, amire a DVTK három góllal válaszolt, Kovacsics Károly kétszer, Dragan Crnomarković egyszer talált be.  Gergely Károly vezetőedző a Nagy Z. - Gáspár J., Udvari, Horváth T., Crnomarković - Halgas (Dudás, 84., Szögedi, Vitelki, Piroska (Fabian, 80.) - Kovacsics, Varga Z. (Binder, 32.) csapatot küldte pályára.

Legutóbb ősszel Szolnokon találkozott a két csapat, és a hazaiak szereztek vezetést az első félidő hajrájában. A szünet után egy pontrúgást követően megduplázták előnyüket a hazaiak. A hajrában egyre többet támadott a DVTK , de ezen az estén nem ment a góllövés.

Szolnoki MÁV FC - Diósgyőri VTK 2-0 (1-0)

Szolnok: Csáki - Molnár R., Szekszárdi T. (Berdó, 46.), Szabó A., Tóth B., Lakatos Cs. - Tömösvári, Sipos Z. (Rokszin, 78.), Tisza K. - Kurdics (Irmes, 70.), Lakatos I. (Vólent, 78.)  Vezetőedző: Csábi József.
DVTK: Póser - Eperjesi, Hegedűs J. (Polgár, 46.), Szatmári Cs., Bárdos - Zsemlye (Jurek, 65.), Oláh B., Németh Má. (Makrai, 73.) - Suljić (Szűcs K., 46.), Horváth Z., Hornyák (Bokros Sz., 65.). Vezetőedző: Kondás Elemér.

Gólszerző: Sipos Z. (1-0) a 40., Tisza K. (2-0) az 54. percben.

Az országos másodosztályban (II. Liga, NB II., NB I/B) lejátszott DVTK - Szolnok mérkőzések

4. 1984/1985
    1985.05.29 DVTK - Szolnoki MÁV 2-0 G.: Dzurják, Lippai S.

8. 1988/1989
    1989.03.26 DVTK - Szolnoki MÁV 1-1 11-esekkel: 2-4 G.: Kiss I.

9. 1989/1990
    1990.03.24 DVTK - Szolnoki MÁV 2-2 G.: Csizi, Tóth Gy.

10. 1990/1991
    1990.09.02 DVTK - Szolnoki MÁV 3-2 G.: Váczi B. (2), Molnár I.

2003.11.01 DVTK - Szolnoki MÁV 3-1 G.: Kovacsics (2), Crnomaković

Másodosztályú hazai örökmérleg: 15 mérkőzés 7 győzelem, 5 döntetlen, 3 vereség 26-17-es gólkülönbség.

Az NB I-ben lejátszott DVTK - Szolnok mérkőzések

1. 1940/1941
    1940.09.22 Diósgyőri MÁVAG - Szolnoki MÁV 6:3 G: Berecz (2), Barna, Kalocsay, Turbéki

2. 1941/1942
    1941.11.23 Diósgyőri MÁVAG - Szolnoki MÁV 2:3 G.: Füzér (2)

3. 1942/1943
    1942.09.13 Diósgyőri MÁVAG - Szolnoki MÁV 3:0 G.: Füzér (2), Fazekas 1

4. 1943/1944
    1943.10.17 Diósgyőri MÁVAG - Szolnoki MÁV 3:1 G.: Fazekas, Füzér, Pribelszky

5. 1945/1946
    1946.06.16 DVTK - Szolnoki MÁV 1:0 G.: Rózsavölgyi

Élvonalbeli hazai örökmérleg: 5 mérkőzés 4 győzelem, 0 döntetlen, 1 vereség 15-7-es gólkülönbség.

Szolnoki MÁV FC

Alapítva: 1910
Klubszín: kék-fehér
Élvonalbeli idények: 10
Legjobb eredmény: NB I. 3. hely (1941/1942)
Először az országos másodosztályban: 1926/1927
Másodosztályú idények: 63 (+1 félbeszakadt)
Folyamatosan az NB II.-ben: 2019 óta

A Szolnoki MÁV-ot 1910-ben alapították és vidéki csapatként sokáig a kerületi, majd a legfelsőbb amatőr bajnokságban szerepelt. Az 1937/1938-as idényben megnyerték a II. Ligát, és feljutottak az élvonalba, ahol egészen 1948-ig megszakítás nélkül szerepeltek. Eközben 1941-ben a Magyar Kupát is megnyerték. Az aranykor elmúltával a másodosztály következett, 1963 és 1976 között pedig a harmadik vonal. Azt követően feljebb kapaszkodtak egyet, de a '90-es évek elejét ismét az NB III.-ban töltötték. Ekkor egy újabb fellendülés következett, ami a 2010/2011-es idényben egy NB I.-es idényben csúcsosodott ki. A 2018/2019-es idényben újra megjárták az NB III.-at, az utóbbi két évben azonban ismét az NB II.-ben játszottak.

Az előző bajnokságot a 9. helyen zárták, legeredményesebb játékosuk a nyáron Nyíregyházára távozó Novák Csanád volt 17 góllal.

23. forduló: Szolnok - Ajka 1-0

A legutóbbi mérkőzésen a következő összeállításban játszottak: Hegedüs L. - Szabó A., Kovács O., Papp Sz., Tóth B. (Lakatos Cs., 71.) - Tömösvári (Hleba, 82.), Földi M., Tisza K. - Busa (Szekszárdi, 90.), Irmes (Sipos Z., 71.), Tóth L.