Beharangozó 2022. február 25., péntek

Vasárnap Pécsett játszik a DVTK

Legutóbb 2014-ben járt a DVTK Pécsett, és három ponttal tért haza, miként ősszel hazai pályán is diósgyőri siker született a PMFC ellen. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös történelmét.

A két csapat Pécsett először 1955. szeptember 4-én mérkőzött meg egymással (a DVTK akkoriban DIósgyőri Vasas néven szerepelt, míg az ellenfél a PMFC egyik jogelődje, a Pécsi Dózsa volt). A Jávor Pál edzette diósgyőri csapat Tóth - Dudás, Kakuszi, Szigeti, Török, Gyurik,  Czerva, Kovács, Tiba, Pesti, Bujtor összeállításban állt fel a történelmi mérkőzésre és egy izgalmas, gólgazdag találkozón 2-2-re végzett a pécsi riválisával. A mieink góljait Tiba (2) lőtte.

Az első győzelmünket már rögtön a második összecsapásunkon megszereztük, 1957. szeptember 29-én Teleki Pál a Tóth -  Werner, Kakuszi, Szigieti, Pál I., Paulás, Iván, Csányi, Papp, Török, Pál II. csapatot küldte pályára és Papp László góljának köszönhetőn nyertük meg 1-0-ra mérkőzést.

1981. augusztus 15-én a dr. Puskás Lajos edzette Diósgyőr vendégszerepelt a Mecsekalján. A Szabó - Kádár, Giron, Bősz (Teodoru II), Teodoru I., Oláh, Osváth, Tatár, Görgei összetételű csapatunk Borostyán Mihály két valamint Osváth egy találatával 3-1-re verte riválisát.  Ez volt a legnagyobb arányú sikerünk a piros-feketék otthonában.

1992. október 24-én is sikerült legyőznünk a pécsieket. Sándor István együttese a  Dohot - Dancs, Leskó, Szabó, Bám, Szvisztun (Tóth M.) Molnár, (Parhomenko), Csizi, Kiser, Szilágyi, Adzsojev felállásban Szilágyi és Kiser góljaival múlta felül a hazaiakat.

Ezt követően 20 évnek kellett eltelnie, míg győztesen hagyhattuk el a baranyai várost. Tavalyelőtt Luque és Tisza góljával 2-1-re vertük a házigazdákat. A csodás találatokat itt lehet megnézni. A mérkőzés amiatt is emlékezetes, mert ezen a találkozón mutatkozott be a DVTK kapujában Rakaczki Bence. A DVTK összeállítása: Tajti (Rakaczki, 72.) - Vági, Vadász, Raković, Frizoni (Dobos, 93.) - Abdouraman, Takács - Tisza, Sekour, Luque - Bacsa (Seydi, 69.). Szakmai igazgató: Szentes Lázár

2013 májusában Kovac Zoltán a következő csapatot küldte pályára: Ribánszki - Vági, Vadász, Kádár, Gohér - Takács P., Fernando - Gallardo (Elek, 83.), Rudolf, Luque - Seydi (Bacsa, 69.). A pocsék első  20 perc után a hazaik már két góllal vezettek és  Rudolf Gergelynek a második félidő elején szerzett gólja csak a szépítésre volt elég.

A következő bajnokságban, de még ugyanabban a naptári évben 2013. november 9-én a Rajić - Vadász, Debreceni (Barczi, 56.), Kádár, Husić (Gohér, 46.) - Bacsa (Tisza, 74.) Kostić, Elek, Gosztonyi - Batioja, Futács összeállításban állította fel a csapatot Szivics Tomiszláv. A diósgyőri védelem megingását - a később a DVTK-ban is játszó - Miroslav Grumić használta ki a 3. percben. Az egyenlítésre egészen az 58. percig kellett várni, amikor Bacsa Patrik talált a pécsiek kapujába. Zoran Kostić a győzelmet is megszerezhette volna a Diósgyőrnek, de a hosszabbításban megeresztett távoli lövése a felső lécen csattant.

Az utolsó élvonalbeli találkozón Gosztonyi András duplájával Pécsett győzött a DVTK a 2014/2015-ös idény 5. fordulójában. A hazaiak csak egy hosszabbításban lőtt büntetővel tudtak szépíteni. Szivics Tomiszláv vezetőedző az Antal - Okuka, Alves, Kádár, Husić - Elek - Bacsa, Nikházi (Egerszegi, 68.), Németh M. (Bognár I., 52.), Gosztonyi (Takács T., 80.) - Grumić csapatot küldte pályára.

A Merkantil Bank Liga idei kiírásában hazai pályán 3-0-ra győzött a DVTK a PMFC ellen. A 6. fordulóban lejátszott mérkőzés első félidejében a DVTK kétgólos előnyre tett szert, miután Bárdos Bence bombagólja után alkalmazta a gólra gólt taktikát, és két perccel később Hornyák Marcell is betalált egy szépen kijátszott támadás végén. A fordulás után Oláh Bálint önzetlen passzát követően Horváth Zoltán biztosította be a győzelmet. A hajrában a DVTK sorra alakította ki a helyzeteket, de a gólkülönbség nem változott.

Diósgyőri VTK - Pécsi MFC 3-0 (2-0)

DVTK: Póser - Polgár, Szatmári Cs., Szűcs K. - Eperjesi (Karan, 82.), Oláh B. (Kocsis D., 88.), Zsemlye, Molnár G. (Németh Má., 63.), Bárdos - Hornyák (Makrai, 63.), Horváth Z. (Zsolnai, 82.) Vezetőedző: Kondás Elemér.
PMFC: Helesfay - Sági (Grabant, 46.), Rácz, Preklet, Katona L. - Kónya (Tihanyi, 72.), Króner, Futó (Hursán, 67.), Marques-Airosa (Hegedűs M., 46.) - Kövesdi, Adamcsek (Bíró D., 46.). Vezetőedző: Vas László.

Gólszerző: Bárdos (1-0) a 26., Hornyák (2-0) a 28., Horváth Z. (3-0) az 57. percben.

Az országos másodosztályban (II. Liga, NB II., NB I/B) lejátszott Pécs - DVTK mérkőzések

1. 2002/2003
    2002.11.09. PMFC - DVTK 1-0

Az eddig lejátszott Pécs - Diósgyőr mérkőzések az élvonalban

1. 1955
    Pécsi Dózsa - Diósgyőri Vasas 2-2 G.: Tiba (2)
  14. 1974/1975
    1975.05.24. PMSC - DVTK 0-1 G.: Váradi O.
  30. 2014/2015
    2014.08.24. PMFC - DVTK 1-2 G.: Gosztonyi (2)

Idegenbeli mérleg: 30 mérkőzés, 8 győzelem, 8 döntetlen, 14 vereség, 31 rúgott és 52 kapott gól.

Pécsi MFC

Alapítva: 1950
Klubszín: piros-fekete
Élvonalbeli idények: 1
Legjobb eredmény: NB I. 2. hely (1985/1986)
Először az országos másodosztályban: 1953
Másodosztályú idények: 16
Folyamatosan az NB II.-ben: 2019 óta

Vasárnapi ellenfelünk jogelődje, a Pécsi Dózsa Sport Club 1950-ben alakult, a másodosztályban 1953-ban szerepeltek először. majd 1973. február 15-én több helyi csapattal összeolvadva megalapították a Pécsi Munkás Sport Clubot. Ekkor hagyták el a lila színt és piros-fekete lett az egyesület színe. A ma is használt Pécsi Mecsek Futball Club elnevezést 1995. augusztusa óta viseli a baranyai csapat.

A klub legnagyobb sikerét 1990-ben aratta, amikor megnyerte a Magyar kupát. Az NB I.-es bajnokságban 1986-ban - a Bp. Honvéd mögött -  ezüstérmet szereztek.

A későbbiekben is többnyire az NB I.-ben szerepeltek, a 2014/2015-ös idényben is a 11., bennmaradó helyet szerezték meg az élvonalban, azonban klublicenc híján visszasorolták őket a Baranya megyei I. osztályba. Egy év alatt felléptek az NB III.-ba, onnan azonban csak negyedik nekifutásra jutottak fel az NB II.-be.

Az előző bajnokságban újoncként a 4. helyen végeztek, legeredményesebb gólszerzőjük az egyaránt 10-10 gólig jutó Adamcsek Máté és Geiger Norbert voltak.

24. forduló: Ajka - PMFC 1-0

A legutóbbi mérkőzésen a következő összeállításban játszottak: Helesfay - Sági (Marques-Airosa, 62.), Rácz L., Preklet, Katona L. - Nikitscher, Futó (Hursán, 76.) - Kövesdi (Zsemlye, a szünetben), Geiger, Hegedűs M. (Károly, 62.) - Adamcsek (Bíró B., 66.).