Beharangozó 2022. március 11., péntek

Vasárnap a Békéscsaba ellen játszik a DVTK

Legutóbb hét éve járt a Békéscsaba bajnoki mérkőzésen Diósgyőrben, és akkor a DVTK győzött 2-0-ra. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös történelmét.

A Diósgyőr és a Békéscsaba első élvonalbeli bajnoki mérkőzését 1946. február 17-én játszotta Miskolcon. A DVTK a Károlyi - Felföldi, Solt, Keszthelyi, Bohus, Móravárosi, Rózsavölgyi, Pesti, Dobai, Pribelszky, Íjász összeállításban fogadta a Békéscsabai Törekvés együttesét. A mérkőzésen 1-1-es döntetlen született, a mieink gólját Dobai szerezte.

A második összecsapásra a másodosztályban került sor 1973. szeptember 30-án. A  Preiner Kálmán által irányított erősen tartalékos Szabó - Kovács P., Hajas, Hajdú, Gál, Váradi, Udvarev (Tatár, 60.), Oláh F., Egri, Horváth A., Görgei összetételű DVTK 1:0 arányban győzött Horváth András 50. percben lőtt góljával.

A következő NB I.-es találkozón a vendégek győztek, 1975. szeptember 10-én viszont Váradi Ottó 31. percben született góljával sikerült itthon tartani a bajnoki pontokat. Szabó Géza ezen a napon a Veréb - Martis, Salamon (Szűcs I., 49.), Váradi, Kutasi, Oláh F., Fükő, Görgei Borostyán, Kiss T., Fekete L. (Feledi) csapatnak szavazott bizalmat.

Az 1976/1977-es idényben ismét 1-0-s hazai siker született, a győztes gólt Tatár György szerezte. Szabó Géza ebben az évben a Szabó L. - Szántó, Salamon, Tóth L., Tatár, Oláh F., Váradi, Görgei, Borostyán, Grolmusz (Polyák, 74.) Fekete L. csapatban találta meg a nyerő 11-et.

A következő miskolci randevún, 1979. március 24-én az őszi 5-0-s pofont követően fűtötte a visszavágás vágya a Szabó Géza tanítványait, akik a Szabó L. - Szántó, Salamon, Teodoru B., Kutasi, Oláh F., Fükő Tatár, Borostyán, (Szalai), Magyar B. (Teodoru V.), Fekete L. összeállításban fogadták a Békéscsabai Előre Spartacust. A mérkőzésen sikerült revansot venni, hiszen a miskolciak stílusosan, öt gólt berámolva küldték haza a békésieket. Előbb Fükő szögletét Fekete László bólintotta a hálóba (1-0), majd Borostyán ugratta ki ismét Feketét, aki 8 méterről lőtt a kapuba (2-0). A harmadikat Borostyán Mihály lőtte, miután 3 védőt is elfektetett és 15 méterről bombázott a kapuba (3-0). Fekete Salamon labdájával lépett ki  védők közül és kisodródva szerezte meg a csapata negyedik, önmaga harmadik gólját (4-0). A kegyelemdöfést Magyar Balázs adta meg, aki a labdát elvétő kapus és védő között két lépésről helyezett az üres csabai kapuba (5-0).

A következő bajnokságban - immár sorozatban negyedszer - is sikerült Diósgyőrben tartani a pontokat. Tatár György első gólját még kiegyenlítették a lila-fehérek, a második találatra azonban már nem érkezett válasz. Szabó Géza csapata a Veréb - Teodoru I., Salamon, Kutasi, Oláh F., Váradi, Görgei, Tatár, Borostyán, Magyar B., Fekete L. összeállításban játszott.

A XXI. században mindössze kétszer találkozott a két csapat az élvonalban Miskolcon, a másodosztályban pedig háromszor.

2004. október 2-án a DVTK hat vesztes mérkőzéssel a háta mögött, és Gálhidi György személyében új vezetőedzővel a kispadon érkezett erre a mérkőzésre. A találkozót Tisza Tibor 63. percben szerzett góljával a Kövesfalvi - Mogyorósi, Hornyák, Máté, Virágh - Belényesi, Katona, Sipeki, Mogyoródi (Papp, 36., Hompoth, 90.) - Tisza, Egressy (Krajncz, 76.) összeállítású Diósgyőr nyerte, és megindult felfelé a tabellán. A meccs fordulópontot jelentett, mert a biztos kiesőnek elkönyvelt csapat év végén a 9. helyen végzett.

A 2001/2002-es idényben a vendégek elvitték a pontokat az NB I/B Keleti csoportban, majd 2002. májusában Vámosi Csaba góljával egy pontot tartott otthon a Pajkos János által irányított Fülöp - Nyikos, Vámosi Cs., Constantin, Kosán - Vojtekovszki, Vitelki, Ulveczki (Horváth I., 46.), Sándor Zs. (Szakos, 89.) - Montvai (Domokos, 81.), Binder összetételű DVTK.

A másodosztályban utoljára 2010. augusztusában találkozott a két csapat. A DVTK akkor búcsúzott az élvonaltól, és az ARAGO még nem vette át a klub működtetését, ezért egy rendkívül fiatal csapat vette fel a harcot. Benczés Miklós - ekkor még megbízott vezetőedző - a Radoš - Kovács Zs., Kovács Á., Horváth G., Gohér - Dobos, Demkó (Szabó D., 71.), Illés R., Szabó P. (Somogyi, 76.) - Bogyó, Roszel (Czégel, 80.). csapatot küldte pályára, amelyik 70 percig hősiesen tartotta magát, de utána 2-0-ra győztek a vendégek. A csapatból Dobos Attila és Kovács Ádám jelenleg a DVTK szakmai stábját erősíti, míg Szabó Péter éppen Békéscsabán játszik.

Az eddigi legutolsó diósgyőri mérkőzésen 2015 decemberében Novothny Soma és Koman Vladimir góljával magabiztosan győzött a DVTK a Békéscsaba ellen. Bekő Balázs a Radoš - Okuka, Lipták, Kovács G., Németh M. - Bacsa (Grumić, 72.), Egerszegi, Kitl, Koman (Eperjesi, 90.) - Barczi (Takács T. 83.) - Novothny csapatot küldte pályára.

Ősszel kettős emberhátrányban és 0-2-ről felállva szerzett pontot a DVTK Békéscsabán. A Merkantil Bank Liga 9. fordulójában a hazaiak egy szöglet után már a 12. percben előnybe kerültek, és győzelmi esélyeiket növelte, hogy Szatmári Csaba kiállítása után tíz főre csökkent a DVTK. A szünet után már két góllal mentek a hazaiak, de Oláh Bálint góljával éledeztek a diósgyőri remények, Könyves Norbert találatával pedig a győzelem reménye is felcsillant. Ám a hajrában Polgár Kristóf is piros lapot kapott, így a végén meg kellett elégedni a döntetlennel.

Békéscsaba 1912 Előre FC - Diósgyőri VTK 2-2 (1-0)

Békéscsaba: Czinanó - Puskás G., Bora, Farkas M., Kitl M. - Király P., Sipos G. - Máris (Szabó P., 62.), Horváth P., Pantović - Lukács R. (Paudits, 62.; Gránicz, 67.) Vezetőedző: Schindler Szabolcs.
DVTK: Póser - Polgár, Szatmári Cs., Szűcs K. - Eperjesi, Zsemlye, Oláh B., Molnár G. (Bertus, 84.), Bokros Sz. - Könyves (Hornyák, 90+4.), Horváth Z. (Zsolnai, 60.) Vezetőedző: Kondás Elemér.

Piros lap: Szatmári a 31., Polgár a 80. percben.
Gólszerző: Farkas M. (1-0) a 13., Máris (2-0) az 52., Oláh B. (2-1) az 56., Könyves (2-2) a 68. percben.

Januárban felkészülési mérkőzésen találkozott a két csapat.

Diósgyőri VTK - Békéscsaba 1912 Előre 4-1 (3-0)

DVTK: Danilović - Eperjesi, Hegedűs J., Szatmári Cs. - Németh M., Lucas, Oláh B., Molnár G., Bárdos - Kocsis D., Könyves N. Vezetőedző: Kondás Elemér.
Békéscsaba: Winter - Hodoniczki, Albert I., Nagy S., Bor D. - Király P. Szabó P. - Varga Sz., Ilyés T., Pantović - Lukács R. Vezetőedző: Schindler Szabolcs.

Csere: Bárdos helyett Bokros Sz., Németh M. helyett Jurek, Oláh B. helyett Zsolnai, Kocsis D. helyett Horváth Z., Winter helyett Czinanó Á., Nagy S. helyett Puskás G. és Bor helyett Szabó Cs. mind a szünetben, Danilović helyett Borsos, Eperjesi helyett Polgár, Hegesdűs helyett Karan, Szatmári helyett Szűcs K., Lucas helyett Zsemlye, Molnár G. helyett Bertus, Könyves helyett Hornyák a 60., Lukács R. helydett Váradi, Szabó P. helyett varga T. és Varga Sz. helyett Zvara L. a 65. percben.
Sárga lap: Lukács R. az 53. percben.
Gólszerző: Könyves (1-0) a 21., Lucas (2-0) a 43., Eperjesi (3-0) a 45+1., Jurek (4-0) a 64., Pantović (4-1) a 74. percben.

Az eddig lejátszott másodosztályú (II. Liga, NB B, NB II., NB I/B) Diósgyőr - Békéscsaba mérkőzések

1. 1973/1974
    1973.09.30 DVTK - Békéscsabai Előre Spartacus 1-0 G.: Horváth A.
  2. 2001/2002
    2001.09.29 DVTK - Békéscsabai Előre 0-2
  3. 2001/2002
    2002.05.25 DVTK - Békéscsabai Előre 1-1 G.: Vámosi Cs.

6. 1978/1979
    1979.03.24. DVTK - Békéscsabai Előre Spartacus 5-0 G.: Fekete L. (3), Borostyán, Magyar B.
  7. 1979/1980
    1979.09.22. DVTK - Békéscsabai Előre Spartacus 2-1 G.: Tatár (2)
  8. 1980/1981
    1980.08.13. DVTK - Békéscsabai Előre Spartacus 2-4 G.: Borostyán (2)
  9. 1981/1982
    1981.11.25. DVTK - Békéscsabai Előre Spartacus 2-2 Oláh (2)

Élvonalbeli idények: 27
Legjobb eredmény: NB I. 3. helyezett (1993/1994)
Először az országos másodosztályban: 1942/1943
Másodosztályú idények: 44 (+1 félbeszakadt)
Folyamatosan az NB II.-ben: 2016 óta

Békéscsabán 1912. október 22-én alakult meg az Előre Munkás Testedző Egyesület. A klubszín az alakulást követően rövid ideig sárga-fehér volt, de az alapítók hamarosan áttértek az Előrét a későbbiekben évtizedeken át meghatározó lila-fehér színekre. A húszas-harmincas évek rossz gazdasági viszonyai a sport területén is éreztették hatásukat, ez kényszerű lépéshez vezetett, 1933-ban az Előre MTE futballcsapata a felhalmozódott adósságok miatt feloszlott.

Ezt követően Törekvés SE néven vitte tovább a korábbi munkás sportegyesület a csabai sport hagyományait. 1946 augusztusától újra Előre MTE felirat került a lila-fehér zászlóra, majd 1950-től Építők név alatt, kék-fehér színekben szerepelt a klub. 1963-tól újra a patinás Előre név, és a hagyományos lila-fehér színek tartoztak az egyesülethez. Ebben az időszakban került a labdarúgó-szakosztály a mostani otthonába, a Kórház utcába, továbbá ekkor készült el a klubszékház is.

A Békéscsabai Előre labdarúgó csapata a legnagyobb sikerét 1988-ban aratta, amikor a csapat a Magyar Népköztársaság Kupa Szolnokon megrendezett döntőjében 3-2-re legyőzte a Budapesti Honvéd együttesét, és ezzel elhódította a kupát. Az MNK-győztes Békéscsabai Előre névsora: Miklya Zoltán, Bánfi János, Gruborovics Tibor, Horváth László, Ottlakán Mihály, Fabulya György, Szenti Zoltán, Csató Sándor, Mracskó Mihály, Kanál Zoltán, Árky Lajos, Belvon Attila, Csanálosi Miklós, Szekeres József, Csernus István, Zahorán Zoltán, Gulyás István, Baji Tamás, Pásztor József, Kasik Zsolt. A gárda edzője Csank János volt.

1974 és 1998 között az NB I. oszlopos tagjaként mindössze kétszer egy évet töltöttek a másodosztályban. A bajnoki pontvadászatban a legnagyobb sikert az 1993/94-es idényben érte el az akkor már Békéscsabai Előre FC néven szereplő gárda, amikor a korábbi legendás játékos, Pásztor József irányításával a harmadik helyen végzett a csapat a nemzeti bajnokság legfelsőbb osztályában.

2002-től újabb négy évig játszottak az NB I.-ben, de azóta jellemzően az NB II.-ben lépnek pályára.

A 2015/2016-os idényben még egyszer visszajutottak az élvonalba, ám egyből búcsúztak, és azóta is folyamatosan a másodosztályban szerepelnek.

Az előző bajnokságban a 15. helyen végeztek. A házi gólkirályi címet Lukács Raymond szerezte meg 9 góllal a 8 gólos Paudits Patrik előtt.

27. forduló: Békéscsaba - Ajka 3-2

A legutóbbi fordulóban a Winter - Farkas M., Albert (Máris, a szünetben), Bora - Hodonicki, Bor (Mikló, 74.) - Váradi (Horváth P., 74.), Fazekas L. (Sipos, a szünetben), Pantovics - Tóth D. (Ilyés, 66.), Lukács R. összeállításban játszottak.