Beharangozó 2022. november 11., péntek

Vasárnap a Nyíregyháza ellen játszik a DVTK

Az utóbbi évtizedben ritkán találkozott a DVTK és a Nyíregyháza, de ha igen, akkor diósgyőri siker született hazai pályán. Tavaly ősszel több, mint ötezer néző előtt 4-2-re nyertek a Testgyakorlók. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös történelmét.

Az első bajnoki találkozón 10:0 arányban verte a DiMávag a Nyíregyházi TVE-t 1500 néző előtt 1940. március 31-én. A Diósgyőr a Horváth - Bán, Felföldi - Kalocsai, Csonka, Barta - vitéz Mészáros, Fazekas, Füzés, Barna, Magyar összeállításban a korabeli tudósítás szerint legázolta ellenfelét, már a 2. perc végén 2:0-ra vezetett a csapat, majd sorra jött a többi találat igazságosan elosztva a két félidőben. A fölényre jellemző, hogy a tudósító a nyíregyházi kapust a tíz kapott gól ellenére a jók között említi.

1947. április 20-án a Károlyi - Rózsavölgyi, Somfai - Kispataki, Bohus, Kurucsai - Penderi, Pesti, Németh, Probelszky, Doma összetételű csapat rúgott 6 gólt.

1962. május 16-án volt Miskolcon. Bukovi Márton edző a Tamás - Werner, Szigeti, Paulás, Csányi, Nyíri Szamek, Ráczi, Bóta, Fekete, Matisz összeálíltásban küldte pályára a Diósgyőrt. A mieink Szamek és Fekete találatával sikeresen abszolválták a történelmi első derbit.

Az NB I-ben 1980. 12. 06-án látogatott először az Andrássy útra a Szpari. A Diósgyőr a Veréb - Szántó , Néder, Tatár, Teodoru I, Oláh, Fükő, Görgei, Borostyán, Szlifka (Teodoru II), Szemere összeállításban lépett pályára és Szlifka góljával nyerte meg 1-0-ra az első NB I-es keleti rangadót.

Az utóbbi években azonban nem ment a gólszerzés csapatunknak a miskolci meccseken. A 4 legutóbbi mérkőzésünkön csupán 1 gólt szereztünk. Igaz Lippai Ákos gólja a 2008/2009-es bajnokságban a győzelmet, ezzel együtt a 3 pontot jelentette.

Legutóbb másodosztályú bajnokin 2010. szeptember 25-én csapott össze a két gárda Miskolcon. A DVTK-t az Ivan Radoš - Savo Raković, Igor Gal, Budovinszky Krisztián, Gohér Bergő - Mohamaodou Abdouraman - Dobos Attila (Horváth Gávor, 89.), Lippai Ákos, Halgas Tibor (Szabó Péter, 59.) - Roszel Róbert (Faggyas Milán, 46. p.), George Menougong összeállításban küldte pályára Benczés Miklós vezetőedző, a gólokat a két kezdőcsatár szerezte.

Azóta csak egyszer találkozott bajnokin a két csapat. 2014. november 9-én az NB I. 14. fordulójában  egy igazi szomszédvárak csatáját hozó mérkőzésen -, ahol nem számít a tabellán elfoglalt hely - a DVTK végül Georges Griffiths és Lazar Marjanović góljával bedarálta a Nyíregyházát. Szivics Tomiszláv az Antal  Botond - Dražen Okuka, William Alves, Kádár Tamás, Senad Husić - Egerszegi Tamás (Takács Tamás, 57.), Elek Ákos - Lazar Marjanović, Gosztonyi András (Julian Jenner, 79.), Bacsa Patrik (Miroslav Grumić, 35.) - Georges Griffiths.

Az előző idényben gólzáporos mérkőzésen szebbnél szebb gólokkal győzött a DVTK Nyíregyházán a Merkantil Bank Liga 8. fordulójában. A mérkőzés úgy kezdődött, ahogy ötezer helyszínen szurkoló diósgyőri várta, egy öngóllal már a 2. percben előnybe került a DVTK. A vendégek negyedóra múlva egyenlíteni tudtak, ám Hornyák Marcell egy nagyszerű mozdulattal még a szünet előtt ismét megszerezte a vezetést a DVTK-nak. A második félidőben is ki tudtak egyszer egyenlíteni a vendégek, de utána beindult a diósgyőri henger, Könyves Norbert és Molnár Gábor - talán még Hornyák góljánál is látványosabb - találatával sikerült itthon tartani a három pontot.

Diósgyőri VTK - Nyíregyháza Spartacus FC 4-2 (2-1)

DVTK: Póser Dániel - Hegedűs János (Eperjesi Gábor, 81.), Dejan Karan (Szűcs Krisróf, 65.), Szatmári Csaba - Polgár Kristóf, Zsemlye Balázs, Molnár Gábor, Németh Márió (Oláh Bálint, 46.), Bokros Szilárd (Bárdos Szilárd, 46.) - Könyves Norbert, Hornyák Marcell (Horváth Zoltán, 65.). Vezetőedző: Kondás Elemér.
Nyíregyháza: Fejér - Kilyén, Szokol, Jánvári, Nemes - Márkus A. (Szabó B., 59.) - Csörgő, Paku, Zamostny, Gresó (Pócsik, 59.) - Novák Cs. Vezetőedző: Szergej Pacaj

Gólszerző: Jánvári Gábor (1-0, öngól) a 2., Zamostny Balázs (1-1) a 16., Hornyák Marcell (2-1) a 42., Szabó Bálint (2-2) a 72., Könyves Norbert (3-2) a 76., Molnár Gábor (4-2) a 81. percben.

Legutóbb Balmazújvárosban találkozott a két csapat. Az első félidőben nem láttak gólt a balmazújvárosi vendégszektort csordultig megtöltő szurkolók a Nyíregyháza - DVTK mérkőzésen. A szünet után a hazaiak vezetést szereztek, amit az óriási diósgyőri nyomás ellenére a lefújásig megőriztek.

Nyíregyháza - Diósgyőri VTK 1-0 (0-0)

NYSFC: Fejér - Szokol, Gengeliczki, Papucsek, Debreceni Z. - Márkus, Sigér Á. (Szabó B., 90+1.) - Vass P., Zamostny, Kovács Á. (Pócsik, 66.) - Novák Cs. (Banyoi, 80.) Edző: Balogh Zoltán.
DVTK: Branislav Danilović - Szűcs Kristóf, (Bertus Lajos, 79.), Szatmári Csaba, Belényesi Csaba - Németh Márió (Eperjesi Gábor, 37.), Molnár Gábor, Lucas, Oláh Bálint (Zsolnai Richárd, 79.), Rotem Keller (Jurek Gábor, 37.) - Könyves Norbert, Eppel Márton (Horváth Zoltán, 62.). Vezetőedző: Kondás Elemér.

Gólszerző: Kovács Ádám (1-0) az 50. percben.

Az eddig lejátszott másodosztályú (II. Liga, NB B, NB II., NB I/B) Diósgyőr - Nyíregyháza mérkőzések

1. 1939/1940
    1940. 3. 31. DiMÁVAG - Nyíregyházi TVE 10:0 G.: Füzér (4), Magyar (2),
    vitéz Mészáros (2),  Barna, Kovács (ö.g.)
  8. 1985/1986
    1986. 5. 28. DVTK - NYVSSC 2-0 G.: Dzurják (2)
  13. 1990/1991
    1991. 5. 12. DVTK - NYVSC 2-0 G.: Váczi (2)
  22. 2021/2022
    2021. 9 15. DVTK - NYSFC 4-2 G.: Jánvári (ög.), Hornyák, Könyves, Molnár G.

* Az 1946/1947-es idényben a DVTK két nyíregyházi klubbal is találkozott, amelyek az egyesülésnek köszönhetően egyaránt a Nyíregyháza Spartacus FC elődjének tekinthetők

Hazai mérleg: 22 mérkőzés, 13 győzelem, 7 döntetlen, 2 vereség 53 lőtt és 20 kapott gól

Az eddig lejátszott élvonalbeli Diósgyőr - Nyíregyháza mérkőzések az élvonalban

1. 1980/1981 (NB I.)
    1980.12. 6. DVTK - NYVSSC 1-0 G.: Szlifka
  2. 1981/1982 (NB I.)
    1981. 11. 7. DVTK - NYVSSC 1-1 G.: Borostyán
  3. 1982/1983 (NB I.)
    1983. 3. 12. DVTK - NYVSSC 2-0 G.: Fekete (2)
  4. 1983/1984 (NB I.)
    1984. 6. 3. DVTK - NYVSSC 0-0 (egyik csapat sem kapott pontot - megállapított eredmény)
  5. 1992/1993 (NB I.)
    1992. 9. 19. DFC - NYVSC 1-0 G.: Kiser
  6. 1998/1999 (NB I.)
    1999. 6. 12. DFC -NYSL 1-0 G.: Egressy
  7. 1999/2000 (NB I.)
    1999. 8. 7. DFC - NYSL 2-2 G.: Frunza (2)
    2014.11.09. DVTK - NYSFC 2-1 G.: Griffiths, Marjanović

Hazai mérlegünk: 12 mérkőzés, 6 győzelem, 3 döntetlen, 2 vereség, 1 megsemmisített eredmény, 11 rúgott és 6 kapott gól.

Nyíregyháza Spartacus FC

Alapítva: 1928
Klubszín: piros-kék
Élvonalbeli idények: 13
Legjobb eredmény: NB I. 7. helyezett (1980/1981)
Először az országos másodosztályban: Nyíregyházi TVE (1939/1940), Nyíregyházi MÁV SE (1946/1947)
Másodosztályú idények: 36
Folyamatosan az NB II.-ben: 2017 óta

A nyíregyházi labdarúgás története rendkívül összetett a számtalan egymással időnként egyesülő klub miatt, akik időről időre nevet is változtattak.

A Nyíregyháza Vasutas Sport Clubot 1928-ban alapították, majd 1977-ben a Nyíregyházi Spartacus Petőfi  (amely 1973-ban a Nyíregyházi Petőfi és a Nyíregyházi Spartacus egyesülésével jött létre) és az NYVSC egyesült, megalkotva a Nyíregyházi Vasutas Spartacus SC-t (NYVSSC). A klub 2003-ban megszűnt, de a Kertvárosi FC jogutódjaként létrejött Nyíregyháza Spartacus FC továbbviszi a piros-kék hagyományokat.

Az országos másodosztályban először a Nyíregyházi TVE mutatkozott be (NB B, 1939/1940), a háború után követte a Nyíregyházi MÁV SE (NB II. Keleti-csoport, 1946/1947). Fél évtizeden keresztül városi rangadót is rendeztek, ám az '50-es évektől egészen 1968-ig az NYTVE utódai (Elektromos, Építők, Spartacus) szerepelt a másodosztályban.

1980-ban a miskolci születésű, később a Diósgyőrt is vezető Temesvári Miklós irányításával jutottak fel történetük során először az NB I.-be. Az első évben a 7. helyen végeztek, aminél jobb eredményt azóta sem tudtak elérni, miként a sorozatban 4 élvonalbeli év is megdöntetlen rekord. Háromszor újoncként egyből búcsúztak, de az igazsághoz hozzátartozik, 2015-ben a pályán kivívták a bennmaradást, klublicencet viszont nem sikerült szerezni.

Egy év NB III. után felkerültek az NB II.-be, ám az elmúlt 5 évben rendre messze jártak az újabb feljutástól.

Az előző bajnokságban a 10. helyen végeztek 50 pontot gyűjtve. A házi gólkirály, Zamostny Balázs nyáron Tiszakécskére igazolt.

Merkantil Bank Liga 2022/2023

A Nyíregyháza gyengén kezdte a bajnokságot, az edzőváltás után mutattak életjeleket, de nem tudták stabilizálni a javuló teljesítményt.

16. fotrduló: Nyíregyháza - Kozármisleny 2-0

A legutóbbi fordulóban a Nagy Sándor - Szokol Zsolt, Gengeliczki Gergő, Baki Ákos, Deutsch Bence - Sigér Ákos, Csősz Richárd (Márkus Attila, 73.) - Pekár László (Kovács Ádám, 73.), Pataki Bence (Farkas Bendegúz, 90.), Nikola Pantović (Gresó Mátyás, 64.) - Novák Csanád (Szerető Krisztofer, 90.) összeállításban játszottak.