Beharangozó 2023. február 18., szombat

A PMFC ellen játszik a DVTK hétfőn

Az előző bajnokságban magabiztos, 3-0-s győzelmet aratott a DVTK, ősszel viszont a hazaiak nyertek Pécsett. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két klub közös történelmét.

Egymás ellen

A két csapat először Miskolcon 1955.  március 6-án mérkőzött meg egymással. A Jávor Pál edzette diósgyőri csapat a Tóth László - Dudás Zoltán, Török Sándor, Kékesi János, Pesti György, Gyurik László, Nagy György, Virágh Kálmán, Tiba Sándor, Szigeti Oszkár, Bakó László összeállításban állt fel a történelmi mérkőzésre és egy izgalmas, gólgazdag mérkőzésen 3-2-re múlta felül pécsi riválisát. A mieink góljait Nagy György, Virágh Kálmán és Tiba Sándor lőtte.

1968. november 24-én az 500. NB I-es mérkőzését a Pécsi Dózsa ellen vívta a DVTK. Szigeti Oszkár együttese az előző fordulóban Újpesten egy sokkoló 9-0-s pofonba szaladt bele, de a Pécs ellen hazai pályán feledtetni tudták a pesti fiaskót. A Tamás Gyula - Kovács Pál, Salamon József, Kiss László, Gál Béla, Várkonyi Béla, Vass László, Hajas Imre, Szurgent Lajos, Ruttkay Zoltán, Sikora Ferenc összeállítású együttesünk Vass és Szurgent találatainak köszönhetően  2-1-es győzelmet aratott.

A pécsiek valószínűleg nem szívesen emlékeznek vissza ezekre a mérkőzésekre, de talán legjobban Tatár György neve hallatán szorulhat görcsbe a gyomruk. A DVTK kiváló támadója három miskolci mérkőzésen is betalált a baranyaik  kapujába. Összesen négy góllal szomorította ellenfelünket és amikor ő eredményes volt, akkor mindig itthon tartotta a győzelemért járó pontokat a Diósgyőr.

Az éppen NB I/B-nek nevezett másodosztályban először 2003-ben futott össze a két csapat. A 2000-es megszűnés után az NB I. felé félúton járó DVTK a feljutást ezen a mérkőzésen bebiztosító PMFC ellen 3-1-es vereséget szenvedett. Vágó Attila vezetőedző a Fülöp Róbert - Cornel Constantin, Szögedi Szilárd, Horváth Tamás, Dobos Attila, Vitelki Zoltán, Piroska Attila, Kiser László, Sándor Zsolt - Horváth István, Montvai Zsolt összeállítású csapatot küldte pályára, a diósgyőri gólt Sándor Zsolt szerezte.

2005. április 2-án újabb győzelmet aratott Gálhidi György együttese. Az Urai András - Belényesi Miklós (Halgas Tibor, 46.), Gáspár József, Máté Péter, Ciprian Dianu - Hompoth Balázs - Müller Zsolt, Sipeki  István, Vitelki Zoltán (Katona Attila, 83.) - Tisza Tibor (Gajda István, a 68.), Egressy Gábor összeállítású, végig fölényben  játszó Diósgyőr Máté Péter 51. percben esett fejesével 1-0-ra verte a az ország másik végéből érkező vendégeket.

2011-ben a DVTK teltház előtt magabiztosan nyerte az újoncok csatáját. Benczés Miklós Ivan Radoš  - Vadász Viktor, Igor Gal, Budovinszky Krisztián, Gohér Gergő (Savo Raković, 79.) - Francisco Gallardo, Mohamadou Abdouraman, Vicente Arze (Lippai Ákos, 70.), José Luque - Tisza Tibor, Pál Szabolcs (l'Imam Seydi, 46.) összetételű csapatából Tisza Tibor két gólt szerzett, Budovinszky Krisztián és Francisco Gallardo is betalált.

A 2012/2013-as idényben  a vendégek Wittrédi találatával szereztek vezetést, amit az utolsó percekben José Luque büntetőből egyenlített. Sisa Tibor csapata a Tajti Norbert - Vági András (Rudolf Gergely, 77.), Nagy Tamás, Michal Hanek, Gohér Gergő - Takács Péter, Fernando Fernandez - Francisco Gallardo (Gosztonyi András, 70.), Csirszki Martin (Bacsa Patrik, 62.), José Luque - Tisza Tibor összeállításban játszott.

A 2013/2014-es idényben gól nélküli első félidőt követően Futács Márkó, Miroslav Grumić és Augusto Batioja góljával magabiztosan nyert az Ivan Radoš - Eperjesi Gábor, William Alves, Debreceni András, Senad Husić - Zoran Kostić, Kádár Tamás, Elek Ákos (Barczi Dávid, 46.) - Augusto Batioja, Futács Márkó (Miroslav Grumić, 64.), Bacsa Patrik (Gosztonyi András, 74.) összeállítású, Szivics Tomiszláv által irányított DVTK.

Az élvutalban legutóbb 2015. március 13-án találkozott Miskolcon a két csapat. Szivics Tomiszláv ekkor az Antal  Botond - Dražen Okuka, Szalai Vilmos, Németh Milán, Senad Husić - Koman Vladimir (Gosztonyi András, 46.), Miloš Krstić, Miroslav Grumić, Lazar Marjanović - Barczi Dávid (Egerszegi Tamás, 71.), Bacsa Patrik (Georges Griffiths, 67.) csapatnak szavazott bizalmat. A DVTK Bacsa Patrik és Lazar Marjanovic révén az első félidő közepén kétgólos előnyre tett szert, de a vendégek a szünet előtt szépítettek, majd a második félidőben egalizálták az eredményt.

A Merkantil Bank Liga előző évi kiírásában magabiztos győzelmet aratott a DVTK a PMFC ellen. A 6. fordulóban a DVTK kétgólos előnyre tett szert az első félidőben, miután Bárdos Bence bombagólja után alkalmazta a gólra gólt taktikát, és két perccel később Hornyák Marcell is betalált egy szépen kijátszott támadás végén. A fordulás után Oláh Bálint önzetlen passzát követően Horváth Zoltán biztosította be a győzelmet. A hajrában a DVTK sorra alakította ki a helyzeteket, de a gólkülönbség nem változott.

Diósgyőri VTK - Pécsi MFC 3-0 (2-0)

DVTK: Póser Dániel - Polgár Kristóf, Szatmári Csaba, Szűcs Kornél - Eperjesi Gábor (Dejan Karan, 82.), Oláh Bálint (Kocsis Dominik, 88.), Zsemlye Balázs, Molnár Gábor (Németh Márió, 63.), Bárdos Bence - Hornyák Marcell (Makrai Gábor, 63.), Horváth Zoltán (Zsolnai Richárd, 88.). Vezetőedző: Kondás Elemér.
PMFC: Helesfay Donát - Sági Milán (Grabant Bence, 46.), Rácz László, Preklet Csaba, Katona Levente - Kónya Dávid (Tihanyi Olivér, 72.), Króner Martin, Futó Zsombor (Hursán György, 67.), Marques-Airosa Patrik (Hegedűs Márk, 46.) - Kövesdi Péter, Adamcsek Máté (Bíró Bence, 46.). Vezetőedző: Vas László.

Gólszerző: Bárdos Bence (1-0) a 26., Hornyák Marcell (2-0) a 28., Horváth Zoltán (3-0) az 57. percben.

Ősszel a Merkantil Bank Liga 5. fordulójában játszott a DVTK Pécsett. A piros-fehérek gyorsan vezetést szereztek Farkas Dániel lövését követően, ám a hazaiak büntetőből egyenlítettek, ráadásul Szatmári Csaba kiállítása miatt létszámhátrányba került a DVTK. A pécsiek kihasználták ezt, ám Vajda Botond beadását Szőke Adrián a kapuba csúsztatta, és egyenlített, de ezzel még az első félidőnek sem volt vége, a piros-feketék ismét megszerezték a vezetést. A fordulás után szinte azonnal egyenlített a DVTK -, Szőke önzetlen passzát Lukács Dániel váltotta gólra -, és akár a vezetést is megszerezhette volna, ám Eppel hibázott ziccerben, míg a hazaiak kisebb helyzetet értékesítettek. A hajrában még Oláh Bálint is kapott egy piros lapot, de kettős hátrányban sem adta fel a támadás lehetőségét a DVTK. A hosszabbításban még Danilović is előre ment egy szögletnél, de nem sikerült egyenlíteni. A lefújás után a vendégszektorból a vereség ellenére szólt a szép volt, fiúk!

Pécsi MFC - Diósgyőri VTK 4-3 (3-2)

PMFC: Helesfay Donát - Mayer János, Rácz László, Katona Levente, Takács Zsombor - Kesztyűs Barna, Futó Zsombor (Kocsis Bence, 46.) - Makrai Gábor (Kónya Dávid, 85.), Nikitscher Tamás (Svedyuk Alex, 90+3.), Harsányi István (Kövesdi Péter, 79.) - Tóth-Gábor Kristóf. Vezetőedző: Weitner Ádám.
DVTK: Branislav Danilović - Farkas Dániel (Csirmaz István, 58.), Viczián Ádám, Szatmári Csaba, Bárdos Bence - Holdampf Gergő (Radics Márton, 72.), Bényei Ágoston (Jurek Gábor, 72.) - Vajda Botond (Eppel Márton, 46.), Szőke Adrián (Oláh Bálint, 72.), Bertus Lajos - Lukács Dániel. Vezetőedző: Dragan Vukmir.

Piros lap: Szatmári Csaba a 19., Oláh Bálint a 74. percben.
Gólszerző: Farkas Dániel (0-1) az 5., Tóth-Gábor Kristóf (1-1, 11-esből) a 20., Harsányi István (2-1) a 24., Szőke Adrián (2-2) a 26., Tóth-Gábor Kristóf (3-2) a 36., Lukács Dániel (3-3) a 49., Harsányi István (4-3) a 69. percben.

Az országos másodosztályban (II. Liga, NB II., NB I/B) lejátszott DVTK - Pécs mérkőzések

1. 2002/2003
    2003. 6. 7. Diósgyőri VTK - Pécsi MFC 1-3 G.: Sándor Zsolt

2. 2021/2023
    2021. 8. 29. Diósgyőri VTK - Pécsi MFC 3-0 G.: Bárdos Bence, Hornyák Marcell, Horváth Zoltán

Másodosztályú örökmérleg a DVTK pályaválasztása mellett: 2 mérkőzés 1 győzelem, 0 döntetlen, 1 vereség 4-3-as gólkülönbség.

5. 1963
    DVTK - Pécsi Dózsa 1:4 G.: Bendes (öngól)

18. 1979/1980
    1980. 3. 1. Diósgyőri VTK - Pécsi MSC 2-0 G.: Tatár György (2)

19. 1980/1981
    1980. 10. 18. Diósgyőri VTK - Pécsi MSC 0-0

20. 1981/1982
    1981. 12. 5. Diósgyőri VTK - Pécsi MSC 2-0 G.: Oláh Ferenc, Fükő Sándor

21. 1982/1983
    1983. 4. 9. Diósgyőri VTK - Pécsi MSC 3-0 G.: Tatár György, Oláh Ferenc, Kerekes János

29. 2011/2012
    2011. 10. 15. Diósgyőri VTK - Pécsi MFC 4-0 G.: Tisza Tibor (2), Budovinszky Krisztián, Francisco Gallardo

30. 2012/2013
    2012. 11. 9. Diósgyőri VTK - Pécsi MFC 1-1 G.: José Luque

31. 2013/2014
    2014. 5. 17. Diósgyőri VTK - Pécsi MFC 3-0 G.: Futács Márkó, Miroslav Grumić, Augusto Batioja

32. 2014/2015
    2015. 3. 13. Diósgyőri VTK - Pécsi MFC 2-2 G.: Bacsa Patrik, Lazar Marjanović

Élvonalbeli örökmérleg a DVTK pályaválasztása mellett:32 mérkőzés, 16 győzelem, 8 döntetlen, 8 vereség, 51 rúgott és 33 kapott gól.

Pécsi Mecsek FC

Alapítva: 1973 (a jogelőd Pécsi Dózsa: 1950)
Klubszín: piros-fekete
Élvonalbeli idények: 33 (+17 a jogelőd Pécsi Dózsa)
Legjobb eredmény: NB I. 2. hely (1985/1986)
Először az országos másodosztályban: 1953
Másodosztályú idények: 17
Folyamatosan az NB II.-ben: 2019 óta

Vasárnapi ellenfelünk jogelődje, a Pécsi Dózsa Sport Club 1950-ben alakult, a másodosztályban 1953-ban szerepeltek először. majd 1973. február 15-én több helyi csapattal összeolvadva megalapították a Pécsi Munkás Sport Clubot. Ekkor hagyták el a lila színt és piros-fekete lett az egyesület színe. A ma is használt Pécsi Mecsek Futball Club elnevezést 1995. augusztusa óta viseli a baranyai csapat.

A klub legnagyobb sikerét 1990-ben aratta, amikor megnyerte a Magyar kupát. Az NB I.-es bajnokságban 1986-ban - a Bp. Honvéd mögött -  ezüstérmet szereztek.

A későbbiekben is többnyire az NB I.-ben szerepeltek, a 2014/2015-ös idényben is a 11., bennmaradó helyet szerezték meg az élvonalban, azonban klublicenc híján visszasorolták őket a Baranya megyei I. osztályba. Egy év alatt felléptek az NB III.-ba, onnan azonban csak negyedik nekifutásra jutottak fel az NB II.-be.

Az előző bajnokságban 48 ponttal a 11. helyen végeztek, legeredményesebb gólszerzőjük a nyáron Nyíregyházára igazoló, 9 gólig jutó Adamcsek Máté volt.

23. forduló: PMFC - Kozármisleny 0-0

Legutóbb a Helesfay Donát - Svedyuk Alex, Mayer János (Orbán Kolos, 87.), Katona Levente, Terbe Botond (Majnovics Martin, 78.) - Kesztyűs Barna, Krausz Raul - Kocsis Bence (Gera Zalán, 78.), Harsányi István, Szabó Máté (Kártik Bálint, 64.) - Tóth-Gábor Kristóf összeállításban játszottak.