Beharangozó 2022. augusztus 20., szombat

A DVTK hétfőn Pécsett játszik

A DVTK mindössze harmadik alkalommal utazik Pécsre másodosztályú bajnoki mérkőzésre, az élvonalban viszont már harminc meccset játszottak a csapatok a Mecsekalján. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös történelmét.

A két csapat Pécsett először 1955. szeptember 4-én mérkőzött meg egymással (a DVTK akkoriban DIósgyőri Vasas néven szerepelt, míg az ellenfél a PMFC egyik jogelődje, a Pécsi Dózsa volt). A Jávor Pál edzette diósgyőri csapat Tóth - Dudás, Kakuszi, Szigeti, Török, Gyurik,  Czerva, Kovács, Tiba, Pesti, Bujtor összeállításban állt fel a történelmi mérkőzésre és egy izgalmas, gólgazdag találkozón 2-2-re végzett a pécsi riválisával. A mieink góljait Tiba (2) lőtte.

Az első győzelmünket már rögtön a második összecsapásunkon megszereztük, 1957. szeptember 29-én Teleki Pál a Tóth -  Werner, Kakuszi, Szigieti, Pál I., Paulás, Iván, Csányi, Papp, Török, Pál II. csapatot küldte pályára és Papp László góljának köszönhetőn nyertük meg 1-0-ra mérkőzést.

1981. augusztus 15-én a dr. Puskás Lajos edzette Diósgyőr vendégszerepelt a Mecsekalján. A Szabó - Kádár, Giron, Bősz (Teodoru II), Teodoru I., Oláh, Osváth, Tatár, Görgei összetételű csapatunk Borostyán Mihály két valamint Osváth egy találatával 3-1-re verte riválisát.  Ez volt a legnagyobb arányú sikerünk a piros-feketék otthonában.

1992. október 24-én is sikerült legyőznünk a pécsieket. Sándor István együttese a  Dohot - Dancs, Leskó, Szabó, Bám, Szvisztun (Tóth M.) Molnár, (Parhomenko), Csizi, Kiser, Szilágyi, Adzsojev felállásban Szilágyi és Kiser góljaival múlta felül a hazaiakat.

Ezt követően 20 évnek kellett eltelnie, míg győztesen hagyhattuk el a baranyai várost. Tavalyelőtt Luque és Tisza góljával 2-1-re vertük a házigazdákat. A csodás találatokat itt lehet megnézni. A mérkőzés amiatt is emlékezetes, mert ezen a találkozón mutatkozott be a DVTK kapujában Rakaczki Bence. A DVTK összeállítása: Tajti (Rakaczki, 72.) - Vági, Vadász, Raković, Frizoni (Dobos, 93.) - Abdouraman, Takács - Tisza, Sekour, Luque - Bacsa (Seydi, 69.). Szakmai igazgató: Szentes Lázár

2013 májusában Kovac Zoltán a következő csapatot küldte pályára: Ribánszki - Vági, Vadász, Kádár, Gohér - Takács P., Fernando - Gallardo (Elek, 83.), Rudolf, Luque - Seydi (Bacsa, 69.). A pocsék első  20 perc után a hazaik már két góllal vezettek és  Rudolf Gergelynek a második félidő elején szerzett gólja csak a szépítésre volt elég.

A következő bajnokságban, de még ugyanabban a naptári évben 2013. november 9-én a Rajić - Vadász, Debreceni (Barczi, 56.), Kádár, Husić (Gohér, 46.) - Bacsa (Tisza, 74.) Kostić, Elek, Gosztonyi - Batioja, Futács összeállításban állította fel a csapatot Szivics Tomiszláv. A diósgyőri védelem megingását - a később a DVTK-ban is játszó - Miroslav Grumić használta ki a 3. percben. Az egyenlítésre egészen az 58. percig kellett várni, amikor Bacsa Patrik talált a pécsiek kapujába. Zoran Kostić a győzelmet is megszerezhette volna a Diósgyőrnek, de a hosszabbításban megeresztett távoli lövése a felső lécen csattant.

Az utolsó élvonalbeli találkozón Gosztonyi András duplájával Pécsett győzött a DVTK a 2014/2015-ös idény 5. fordulójában. A hazaiak csak egy hosszabbításban lőtt büntetővel tudtak szépíteni. Szivics Tomiszláv vezetőedző az Antal - Okuka, Alves, Kádár, Husić - Elek - Bacsa, Nikházi (Egerszegi, 68.), Németh M. (Bognár I., 52.), Gosztonyi (Takács T., 80.) - Grumić csapatot küldte pályára.

A Merkantil Bank Liga előző évi kiírásában 25. fordulóban játszott a DVTK Pécsett. Az első félidőben a hazaiak megszerezték a vezetést, amit a második félidőben bebiztosítottak, így hosszú idő után pont nélkül maradt a DVTK.

Pécsi MFC - Diósgyőri VTK 3-0 (1-0)

PMFC: Helesfay - Sági, Dávid Z., Króner, Rácz L., Katona L. - Nikitscher, Geiger (Bachesz, 90.), Futó - Bíró B. (Hursán, 85.), Hegedűs M. (Károly B., 67.) Vezetőedző: Vas László.
DVTK: Póser Dániel - Polgár Kristóf (Rotem Keller, 46.), Szatmári Csaba, Belényesi Csaba - Eperjesi Gábor, Zsolnai Richárd (Molnár Gábor, 64.), Lucas, Oláh Bálint (Bertus, 76.), Bárdos Bence - Kocsis Dominik (Könyves Norbert, 46.), Horváth Zoltán (Eppel Márton, 46.). Vezetőedző: Kondás Elemér.

Gólszerző: Hegedűs M. (1-0) a 39., Bíró B. (2-0) a 66., Bíró B. (3-0) a 72. percben.

Az országos másodosztályban (NB II., NB I/B, II. Liga, NBB) lejátszott Pécs - DVTK mérkőzések

1. 2002/2003
    2002.november 9. PMFC - DVTK 1-0
  2. 2021/2022
    2022. február 27. PMFC - DVTK 3-0

Idegenbeli mérleg: 2 mérkőzés, 0 győzelem, 0 döntetlen, 2 vereség, 0 lőtt, 4 kapott gól.

Az eddig lejátszott Pécs - Diósgyőr mérkőzések az élvonalban

1. 1955
    Pécsi Dózsa - Diósgyőri Vasas 2-2 G.: Tiba (2)
  14. 1974/1975
    1975.05.24. PMSC - DVTK 0-1 G.: Váradi O.
  30. 2014/2015
    2014.08.24. PMFC - DVTK 1-2 G.: Gosztonyi (2)

Idegenbeli mérleg: 30 mérkőzés, 8 győzelem, 8 döntetlen, 14 vereség, 31 rúgott és 52 kapott gól.

Pécsi MFC

Alapítva: 1973 (a jogelőd Pécsi Dózsa: 1950)
Klubszín: piros-fekete
Élvonalbeli idények: 33 (+17 a jogelőd Pécsi Dózsa)
Legjobb eredmény: NB I. 2. hely (1985/1986)
Először az országos másodosztályban: 1953
Másodosztályú idények: 17
Folyamatosan az NB II.-ben: 2019 óta

Vasárnapi ellenfelünk jogelődje, a Pécsi Dózsa Sport Club 1950-ben alakult, a másodosztályban 1953-ban szerepeltek először. majd 1973. február 15-én több helyi csapattal összeolvadva megalapították a Pécsi Munkás Sport Clubot. Ekkor hagyták el a lila színt és piros-fekete lett az egyesület színe. A ma is használt Pécsi Mecsek Futball Club elnevezést 1995. augusztusa óta viseli a baranyai csapat.

A klub legnagyobb sikerét 1990-ben aratta, amikor megnyerte a Magyar kupát. Az NB I.-es bajnokságban 1986-ban - a Bp. Honvéd mögött -  ezüstérmet szereztek.

A későbbiekben is többnyire az NB I.-ben szerepeltek, a 2014/2015-ös idényben is a 11., bennmaradó helyet szerezték meg az élvonalban, azonban klublicenc híján visszasorolták őket a Baranya megyei I. osztályba. Egy év alatt felléptek az NB III.-ba, onnan azonban csak negyedik nekifutásra jutottak fel az NB II.-be.

Az előző bajnokságban 48 ponttal a 11. helyen végeztek, legeredményesebb gólszerzőjük a nyáron Nyíregyházára igazoló, 9 gólig jutó Adamcsek Máté volt.

Eredmények

1. forduló: PMFC - Békéscsaba 1-0 (videó)
  2. forduló: BMTE - PMFC 2-2
  3. forduló:PMFC - Mosonmagyaróvár 2-1 (videó)
  4. forduló: Kozármisleny - PMFC 0-0 (videó)

Vasárnap a Helesfay - Mayer (Kövesdi, 76.), Rácz L., Katona L., Hadaró - Kesztyűs (Svedjuk, 76.), Futó Zs. - Makrai (Kónya D., 64.), Nikitscher, Harsányi I. (Tihanyi, 83.) - Tóth-Gábor (Grabant B., 83.), a legutóbbi mérkőzésen, szerdán pedig a Helesfay - Svedjuk, Rácz L., Katona L., Marques-Airosa - Nikitscher, Takács Zs. (Futó Zs., 60.), Kónya D. (Kesztyűs, 60.), Kövesdi, Grabant B. (Harsányi I., 60.) - Tihanyi (Tóth-Gábor, 60.) összeállításban játszottak.