Beharangozó 2021. október 1., péntek

Vasárnap Szegeden játszik a DVTK

A DVTK és a Szeged-Csanád Grosics Akadémia még soha nem találkozott egymással, de a DVTK már számtalan bajnoki mérkőzést játszott Szegeden különböző klubok ellen. Bemutatjuk az ellenfelet, és felidézzük a két csapat közös történelmét.

Ezek közül kettőt érdemes kiemelni.

A 1921/1922-es Kerületi bajnokságban a DVTK a DAC előtt nyerte meg a Miskolci alosztály küzdelmeit, majd az Északi kerület döntőjében 4:2 arányban verte a Hatvan AC-t, amivel részvételi jogot szerzett a Vidéki döntőben történő szereplésre. A negyeddöntőben Tatabányai SC (3:1), az elődöntőben a Debreceni KASE (1:0) sem jelentett akadályt, így a döntőben létrejött a Szegedi AK - DVTK mérkőzés.  A Szegenyák - Chvojka, Posteiner - Müller, Ferenci, Klemenik - Páva, Ibos, Csapkay, Presovszky I, Presovszky II összeállítású DVTK-ban Csapkay Károly duplázott, azonban ez kevésnek bizonyult a jó napot kifogó szegedi támadósor öt góljával szemben.

Frissebb és örömtelibb emlék az 1990/1991-es idényt lezáró osztályozó. 1991. június 22-én az NB II. Keleti-csoportban második helyen végző DVTK találkotott az NB I. 13. helyezettjével,  Szeged SC-vel. A párharc első felvonásán Palicskó Tibor a Knotz - Bém, Parkhomenko, Kertész, Budai - Molnár I., Vitelki, Leskó - Tóth Gy. Svistun, Váczi B. csapatot küldte pályára a Felső Tisza-parti Stadionban, ahová a diósgyőri szurkolók jó része különvonattal érkezett. A hazaiak szerezték meg a vezetést, amit Váczi Béla még az első félidőben kiegyenlített. A szünet után megszerezhette volna a vezetést a DVTK, ám Váczi kihagyta a büntetőt, azonban Molnár István 87. percben lőtt góljával mégis a DVTK várhatta előnnyel a visszavágót. (Ahol az első meccsen kiállított Cigan ugyan vezetést szerzett a szegedieknek, de Leskó Zoltán bebiztosította a feljutást. Ezzel véget ért a klubtörténet leghosszabb másodosztúlyú időszaka, és kezdetét vette a hatalmas örömünnep.)

Legutóbb 2004. márciusában járt tétmérkőzésen a DVTK Szegeden, és akkor 2-1-re győzött az FC Szeged ellen. Őze Tibor szakmai igazgató Nagy Z. - Tejnóra, Gáspár, Horváth T., Crnomarković - Halgas, Kenesei Z., Vitelki Binder (Hompoth, 55.) - Kovacsics (Kasza, 80.), Faragó összetételű csapata Kovacsics Károly góljával került előnybe, majd a hazai egyenlítést követően a csereként beállt Kasza Gábor közvetlenül a lefújás előtt a győztes gólt is megszerezte.

Az eddig lejátszott másodosztályú (II. Liga, NB B, NB II., NB I/B) Szeged - Diósgyőr mérkőzések

1991. 6. 22.
     Szeged SC - DIósgyőri VTK 1-2 G.: Váczi B., Molnár I.

10. 1999/2000
    Szeged LC - DFC (A Szeged visszalépése miatt nem játszották le)

Élvonalbeli idények: 0
Legjobb eredmény: NB II. 7. helyezett (2014/2015)
Először az országos másodosztályban: 2011/2012
Másodosztályú idények: 8
Folyamatosan az NB II.-ben: 2019 óta

Ugyan a szegedi labdarúgás több, mint egy évszázados múltra tekint vissza, a Szeged-Csanád Grosics Akadémiát csak 2011-ben alapították. A klub tulajdonosa a Szeged-Csanádi egyházmegye. Az első évben a Kisteleki TE jogán indult az NB III-ban a KITE-Szeged néven, és rögtön feljutottak a másodosztályba. Azóta két év kivételével ott szerepelnek (a kiesést követően a 2013/2014-es és a 2018/2019-es idényben egyből visszajutottak).

Az előző bajnokságot a 10. helyen zárták, legeredményesebb játékosuk a 7 gólos Gajdos Zsolt lett.

10. forduló: Ajka - Szeged 0-1

A legutóbbi fordulóban a Molnár F. - Ódor, Temesvári, Pejovics, Kővári R. - Simon Á., Kovács M. - Horváth K. (Lestyán, 92.), Kóródi (Gajdos, 68.), Gréczi (Germán 92.) - Haruna (Daru, 83.) összeállításban játszottak.